Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego, co najlepsze, dlatego też wiele par decyduje się na bezstresowe wychowanie dziecka. Czy maluch naprawdę powinien zostać całkowicie pozbawiony stresu, który jest czymś naturalnym w życiu każdego człowieka? Sprawdź, czy bezstresowe wychowanie nie zaszkodzi twojemu dziecku. ⏩ Poznaj wady bezstresowego wychowania.
1. Nieprzystosowanie do realiów życia
Stres jest czymś naturalnym w życiu człowieka. Sytuacje stresowe pojawiają się już na etapie edukacji w szkole, a studia i szukanie pracy to czas, gdy stres towarzyszy nam niemal codziennie.
Każdy człowiek powinien umieć go na swój sposób zwalczać i nie dopuszczać do tego, by stres przejmował kontrole nad życiem. Chronienie dziecka przed stresem może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko w dorosłym życiu nie będzie umiało sobie radzić.
⏩ To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo – czy wychowuję swoje dziecko?
2. Brak wyraźnie postawionych granic
Prawidłowy rozwój dziecka, wymaga wyznaczenia granic i postawienia przed maluchem norm, których należy przestrzegać. Normy te powinny być dostosowane do wieku i indywidualnej dojrzałości dziecka.
Granice wyznaczane przez rodziców dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, w jego oczach rodzice stają się osobami zapewniającymi opiekę. Poprzez stawianie granic uczymy też dziecko odróżniać dobro od zła.
3. Postawa egocentryczna
Bezstresowe wychowanie, sprzyja temu, by dziecko zmieniło się w małego egoistę. Egocentryzm z pewnością nie minie dziecku w wieku dojrzewania, a znacznie się pogłębi. Brak empatii, nieposzanowanie cudzych poglądów to postawy, które utrudnią dziecku normalne funkcjonowanie i zawarcie przyjaźni w grupie rówieśniczej.
4. Postawa roszczeniowa
Dziecko wychowywane bezstresowo nabierze przekonania, że wszystko mu się należy. W dorosłym człowieku wychowanym w ten sposób będzie można od razu zauważyć zawyżone oczekiwania wobec świata.
Postawa roszczeniowa z pewnością nie ułatwi młodemu człowiekowi radzenia sobie podczas studiów, ani szukania pracy. Będąc roszczeniowym, dziecko nie zaskarbi sobie też sympatii nauczycieli i uczniów w szkole, co utrudni mu funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
5. Agresja i impulsywność
Zdecydowanie najgorsze, a zarazem najczęściej występujące, konsekwencje bezstresowego wychowania. Dziecko żyjące w przekonaniu, że wszystko może ujść mu na sucho, nie będzie miało oporów przed uderzeniem słabszego od siebie rówieśnika, zniszczeniem jakichś przedmiotów czy obrażeniem starszej osoby.
Maluch, który w przedszkolu lub w szkole zetknie się z osobami, którym będzie musiał się podporządkować, z pewnością wykaże się agresją.
⏩ Poczytaj też: Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!