Chrzest Święty – to pierwszy sakrament w życiu dziecka. Dla chrześcijan jest to moment, w którym staje się on częścią Kościoła. Oczyszcza z grzechu i otwiera drzwi do tego, aby młody człowiek mógł dalej kroczyć drogą chrześcijaństwa. Jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny, do którego należy się dobrze przygotować zarówno ze strony materialnej, jak i przede wszystkim duchowej. Jakie są symbole chrztu świętego?
Chrzest Święty – symbol odnowy i oczyszczenia
Początek tego sakramentu sięga czasów Jezusa, kiedy to został ochrzczony w rzece Jordan przez Jana Chrzciciela. Oprócz rodziców ważną rolę pełnią rodzice chrzestni, którzy publiczne zobowiązują się do pomocy w wychowaniu dziecka, szczególnie jeśli chodzi o rozwój jego wiary. Są oni również, podobnie jak wszyscy uczestnicy liturgii światkami, że mały człowiek staje się chrześcijaninem.
Jakie są symbole chrztu świętego?
Cała uroczystość jest niezwykle wzruszająca i obfitująca w różnego rodzaju symbole, których znaczenie warto poznać po to, by udział w wydarzeniu był bardziej świadomy i doniosły.
✅ Znak krzyża oraz woda chrzcielna
Te dwa znaki ma szczególny wymiar dla każdego chrześcijanina. Krzyż jest szczególnym symbolem – jest ona wyrazem śmierci krzyżowej Jezusa, który przez śmierć i swoje zmartwychwstanie odkupił świat. W kościele katolickim znak krzyża jest tym, co wyciska piętno na duszy człowieka, sprawiając, że staje się przynależny do Jezusa. Znak krzyża przypomina o tym fakcie i dlatego to rodzice i chrzestni wykonują znak krzyża na główce dziecka – błogosławiąc mu i przypominając jednocześnie, do kogo należy.
Woda była bardzo ważna w Palestynie, gdyż jej deficyt był dla mieszkańców tamtych terenów bardzo odczuwalny. Dlatego też nadawano jej szczególne znaczenie – oczyszczenia i obmycia. Za sprawą Jezusa i głosu z Nieba, który odezwał się, gdy został On ochrzczony, stała się jednocześnie symbolem Ducha Świętego, który oczyszcza z grzechu i pozwala odrodzić się na nowo.
To może Cię zainteresować: Na czym polega rodzicielstwo bliskości?
✅ Inne symbole chrztu świeca, krzyżmo i biała szata
W czasie liturgii chrztu istotne znaczenie mają również obrzędy dopełniające, które są istotną częścią sakramentu. Symbolizują je krzyżmo, świeca oraz biała szatka.
- Krzyżmo – symbolizuje włączenie do ludu Bożego, jest to połączenie olej z oliwek oraz balsam, które zostają poświęcone w Wielki Czwartek – używa się go przy sakramentach. Oznacza Dar Ducha świętego, a namaszczenie nim jest oznaką wszczepienia w Chrystusa.
- Świeca Chrzcielna – jest symbolem Jezusa, którego światło oświeca świat, jest to wezwanie dla rodziców i rodziców chrzestnych, aby przez całe życie podtrzymywali wiarę w życiu dziecka. Tradycją jest, że to ojciec święty zapala świecę.
- Biała szatka, którą to matka chrzestna nakłada na dziecko, jest symbolem, czystej duszy, którą na chrzcie otrzymało dziecko. Oznacza niewinność i przemianę. Warto pamiętać, że jest to znakomita pamiątka chrztu na całe życie.
Również przyjęcie po chrzcie świętym ma znaczenie, gdyż jej wyrazem radości z nowego członka Kościoła. To czas w gronie najbliższych będący podkreśleniem wagi tego wydarzenia.
Poczytaj też: Jak zrobić test na ojcostwo bez wychodzenia z domu? [INFOGRAFIKA]
Brak komentarzy, bądź pierwszy!