Jak odpieluchować dziecko? Najważniejsze zasady
 

Jak odpieluchować dziecko? Najważniejsze zasady

jak odpieluchowac dziecko

Dzieci, pomimo powszechnie panującej opinii, nie mają wcale prostego życia. Są małe, bezbronne i jeszcze nie tak dobrze znają świat. Codziennie stają przed nimi trudne wyzwania, które muszą pokonać. Każdy dzień to nowe, fascynujące, ale często również trudne doświadczenia. Jednym z nich jest nauka korzystania z toalety, czyli pożegnanie się z pieluchą. W tej niełatwej drodze towarzyszą dziecku rodzice, którzy powinni wiedzieć, jak towarzyszyć dziecku w nabywaniu tej ważnej umiejętności. Jak odpieluchować dziecko?

Tego dowiesz się z artykułu:

• Kiedy odpieluchować dziecko?
• Skąd wiedzieć, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie?
• Jak odpieluchować dziecko? Najważniejsze zasady

Kiedy odpieluchować dziecko?

Najbardziej zwięzła odpowiedź brzmi: wtedy, gdy będzie na to gotowe. Każde dziecko jest przecież inne, ma swoje własne tempo rozwoju i ma do tego pełne prawo. Wy, jako kochający rodzice, musicie to zaakceptować. Zbyt wczesne odpieluchowanie czy wręcz zmuszanie dziecka do siadania na nocnik na pewno przyniesie negatywne skutki. Jednym z nich może być niechęć do tej formy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pozwól dziecku rozwijać się we własnym tempie. Często odpieluchowanie zaczyna się, gdy dziecko osiąga drugi rok życia.

⏩ Poczytaj też: Jeszcze niemowlę czy już dziecko? Etapy rozwoju dziecka

Skąd wiedzieć, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie? Gdy zauważysz oznaki tej gotowości, czyli:

• Większa pojemność pęcherza – łatwo to zauważyć. Dzieje się tak, gdy pieluszka jest sucha przez coraz dłuższy czas. Gdy na przykład maluch ma sucho po przebudzeniu z drzemki, oznacza to, że objętość jego pęcherza zwiększa się.

• Sygnalizowanie – gdy dziecko mówi, że potrzebuje załatwić potrzebę, albo sygnalizuje to poprzez zachowanie. Mowa tutaj na przykład o charakterystycznym wierceniu się, szukaniu intymnego miejsca do załatwienia się. W tym momencie maluch także zaczyna mówić, gdy załatwi się w pieluszkę i wyraża chęć przebrania się.

• Dziecko zna odpowiednie słowa – na pewno uczycie swoje dziecko określeń takich jak: kupa, siku, nocnik, toaleta. Jeśli dziecko wie, co oznaczają te wszystkie słowa, jest to jedna z oznak, iż można spróbować rozpocząć proces odpieluchowania.

Jak odpieluchować dziecko?

Istnieje wiele metod, które mają służyć nauczeniu dziecka korzystania z nocnika. Nie ufaj jednak wszystkiemu, co jest dostępne. Na przykład świecące i grające nocniki nie są do końca dobrym rozwiązaniem. Korzystanie z tego przedmiotu może rodzić wiele problemów.

Dziecko może przestraszyć się dźwięków, które wydaje nocnik albo oczekiwać, że w każdej toalecie taki będzie. Wówczas będzie pojawiał się problem poza domem, gdy maluch nie będzie chciał załatwić swoich potrzeb w zwykłej toalecie. Nie warto ufać producentom takich gadżetów, są oni nastawieni przecież głównie na zysk.

Przed rozpoczęciem odpieluchowania trzeba uzbroić się w cierpliwość, ten proces może trwać kilka albo nawet kilkanaście miesięcy. Bądź dobrym nauczycielem dla swojego dziecka, nie stresuj go i nie pospieszaj, ponieważ nie przyniesie to nic dobrego. Kilka porad znajdziesz w dalszych częściach artykułu.

✅ Bądź konsekwentny

Odpieluchowanie to ciężki czas nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Oczywiste jest, że zmienianie pieluszek jest łatwiejsze i szybsze, niż nauczenie dziecka korzystania z nocnika. Często więc pojawia się pokusa, aby przerwać naukę i założyć pieluchę.

Nie warto jednak tego robić, ponieważ takie działanie jedynie dezorientuje dziecko i przedłuża zakończenie nauki. Nie kupuj więc kolejnych opakowań pieluch, zostaw jedynie kilka sztuk i niech będą to ostatnie. Konsekwencja jest bardzo ważna w wychowaniu dziecka, również jeśli chodzi o naukę korzystania z nocnika.

✅ Tłumacz maluchowi

Dzieci zadają wiele pytań, prezentują naturalną chęć i potrzebę poznawania świata. Dla wielu maluchów wszystko co nowe, jest nieco przerażające. Dlatego musisz wytłumaczyć czym jest nocnik, do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać.

Niech maluch ma poczucie, że pielucha jest gorszym rozwiązaniem, a życie bez niej jest dużo bardziej komfortowe. Dziecko, które wie czym jest nocnik i dlaczego trzeba z niego korzystać, dużo chętnie podejmie próbę nauki.

Podczas tego procesu nie ma miejsca na niedomówienia czy strach, dlatego tłumacz wszystko maluchowi dokładnie i spokojnie. Zachowaj cierpliwość. Dziecko w tym wieku powinno także wiedzieć, co to siku czy kupa.

✅ Tradycyjnie

Jeśli chcesz nauczyć dziecko w najbardziej tradycyjny sposób, jak korzystać z nocnika, po prostu je na nim sadzaj. Po rozmowie o kwestiach, które zostały opisane wyżej, po prostu zdejmij dziecku pieluchę i daj mu doświadczać.

Maluch na pewno zauważy, iż jeśli bez pieluszki nie usiądzie na nocnik, dojdzie do przykrych konsekwencji. Na początku nauka może iść opornie, a dziecko zapominać o fakcie braku pieluchy, jednak wraz z upływem czasu będzie już tylko lepiej i sprawniej.

✅ Gdy nauka idzie wyjątkowo opornie

Jeśli tradycyjna metoda zawiodła, warto zastosować coś innego. Na przykład uczyć dziecko poprzez zabawę, ponieważ to właśnie przez nią uczą się najlepiej i najchętniej. Pobawcie się więc w toaletę, a dokładniej w korzystanie z niej. Przy okazji zabawy dziecko będzie siadało na nocnik i załatwiało swoje potrzeby fizjologiczne.

Poza zabawą, można również zastosować metodę sadzania dziecka na nocnik co jakiś czas. To znaczy po prostu przypominania mu, że nie ma na sobie pieluchy a nocnik jest jedynym wyjściem. Jeśli Twoja pociecha często zapomina o tym fakcie, po prostu jej o tym przypomnij. Co jakiś czas powiedz, aby sprawdziło, czy nie chce mu się siusiu albo kupę. Dziecko powinno wówczas usiąść na nocnik i spróbować załatwić potrzebę.

⏩ To może Cię zainteresować: Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? 5 wskazówek

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA