Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie? - testynaojcostwo.pl
 

Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie

jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie

Twoje dziecko nie potrafi utrzymać porządku? Bez przerwy widzisz na podłodze porozrzucane zabawki? Chciałbyś to zmienić, ale nie wiesz, jak masz zachęcić malucha do sprzątania po sobie? Oto kilka podpowiedzi.

Ucz dziecko sprzątania od najmłodszych lat

Nie chodzi o to, aby od dziecka, które nie potrafi jeszcze dobrze chodzić, wymagać, żeby umyło podłogę w całym mieszkaniu. Pamiętaj, że domowe obowiązki powinny być dostosowane do wieku malucha. Chodzi o to, aby wyrobić w nim nawyk sprzątania. Jeśli od początku nie będziesz uczyć dziecka porządkowania swoich rzeczy, jeśli nie będziesz uświadamiać mu, że każdy przedmiot w domu ma swoje miejsce,  to istnieje duża szansa, że wyrośnie na bałaganiarza. Wiedz, że już 2-letnie dziecko może zadbać o ład wokół siebie, np. wrzucić zabawki do pojemnika czy zetrzeć rozlany sok ze stołu.

Zobacz też: Jak oduczyć dziecko nadmiernego jedzenia słodyczy?

Sprzątaj wspólnie z dzieckiem

Mówiąc do dziecka „posprzątaj swój pokój” zbyt wiele nie osiągniesz. Maluch może nie wiedzieć od czego ma zacząć – zwłaszcza, gdy otacza go masa zabawek. Aby pomóc dziecku uporządkować swoje rzeczy i jednocześnie nie wyręczać go (wyręczanie dzieci w domowych obowiązkach jest częstym błędem rodziców) podziel się z nim zadaniami. Możesz np. powiedzieć: „Ja poukładam misie na półce, a Ty włóż klocki do pudełka”.

Spraw, aby sprzątanie stało się okazją do zabawy

Dzieci uwielbiają rywalizację. Zróbcie więc zawody – kto szybciej zbierze z podłogi wszystkie samochodziki i włoży je do pudełka. Tym sposobem zabawki w mgnieniu oka znajdą się na swoim miejscu. Możesz też zaproponować zabawę w rzucanie do celu – kto więcej razy trafi zabawką do skrzyni. Czasem wystarczy tylko trochę kreatywności, żeby zachęcić dziecko do wykonywania domowych obowiązków.

Przeczytaj również:  Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Wyznacz dziecku miejsce do zabawy

Zadbaj o to, aby Wasz dom nie stał się jednym wielkim placem zabaw. Inaczej co chwilę będziesz się potykać o jakąś zabawkę. Wytłumacz maluchowi, że miejscem, w którym powinien trzymać swoje maskotki, lalki czy samochodziki jest jego pokój. Przypilnuj też, aby dziecko zabierało się do sprzątania zaraz po skończonej zabawie, póki nie jest zmęczone.

Chcesz, aby dziecko utrzymywało porządek? Daj mu dobry przykład…

I też sprzątaj. Jeśli pomimo próśb Twoje dziecko nadal nie garnie się do sprzątania, zastanów się, czy przypadkiem to Ty nie masz problemu z utrzymaniem porządku wokół siebie. Nie oczekuj od dziecka, że wyrośnie na pedanta, jeśli sam rozrzucasz ubrania po całym mieszkaniu, toniesz w stertach papieru, a we wszystkich pokojach masz porozstawiane kubki z niedopitą kawą. Pamiętaj – dzieci uczą się świata, obserwując zachowania dorosłych. Jeśli więc sam bałaganisz, Twoje dziecko będzie robić tak samo.

Polecamy artykuł: 8 rzeczy, które warto mówić dzieciom 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA