Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa, dowody o zaprzeczenie ojcostwa

Jeśli mężczyzna podejrzewa, że nie jest ojcem swojego dziecka, przysługuje mu możliwość zaprzeczenia ojcostwa. Aby wykazać swoje racje podczas sprawy w sądzie, potrzebne są jednak niezbite dowody. Najpewniejszym z nich jest wynik testu DNA na ojcostwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie dowody pozwalają rozstrzygnąć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa?

Aby udowodnić, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka, można wykorzystać dowody takie jak:

Spośród nich dla sądu najpewniejszy jest wynik badania DNA na ojcostwo.

Poczytaj też: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Czy test na ojcostwo warto zrobić przed rozprawą w sądzie?

Powszechnie uważa się, że na badania DNA kieruje sąd i warto je wykonać dopiero wtedy. W praktyce jednak testy DNA na ojcostwo ze skierowaniem z sądu wykonuje się w sytuacji, gdy zostaną przeanalizowane wszystkie inne dowody. Tym samym sprawa o zaprzeczenie ojcostwa znacznie się wydłuża.

Test DNA wykonany przed rozprawą wiąże się z wieloma korzyściami. Pozwala między innymi zaoszczędzić czas i nerwy – jedno proste i szybkie badanie pozwala ukrócić postępowanie nawet do jednej rozprawy!

Kolejne zalety to mniejsze koszty – zarówno postępowania sądowego, jak i też związane z wykonaniem samego testu. Za test DNA (nawet ze skierowaniem sądu) płacą najczęściej strony postępowania. Jeśli wykonujemy badanie przed rozprawą, możemy liczyć nie tylko na niższy koszt, ale także dogodny termin oraz miejsce – nie są one narzucone z góry.

Kiedy można wytoczyć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa?

Wynik testu DNA przydaje się także w innych sytuacjach, np. wtedy, gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa. Po czasie 6 miesięcy od momentu, gdy mężczyzna dowiedział się o narodzinach dziecka, możliwe jest jedynie złożenie wniosku do prokuratora. I tylko wtedy, jeśli są ku temu pewne przesłanki. Wynik testu DNA jest pewny i jednoznaczny, dzięki czemu prokurator bardzo często decyduje się na złożenie pozwu i można rozpocząć postępowanie.

Ciekawy artykuł: Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA