Nadpłodnienie – bliźnięta dwóch różnych ojców

nadpłodnienie, bliźnięta dwóch różnych ojców, bliźnięta z dwóch różnych ojców

Bliźnięta dwóch różnych ojców – to określenie wydaje się być bardzo.. abstrakcyjne. W końcu kobieta ciężarna nie może zajść w drugą ciąże. Matka natura lubi jednak płatać człowiekowi figle. Zajście w ciążę będąc w ciąży okazuje się możliwe. Takie zjawisko to nadpłodnienie i jest ono niezwykle rzadkie. Może ono skutkować pojawieniem się na świecie bliźniąt dwóch różnych ojców. Zobacz, jak może do tego dojść!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Nadpłodnienie – jak może do niego dojść?

▶ Czy nadpłodnienie można rozpoznać?

Nadpłodnienie – jak może do niego dojść?

Nadpłodnienie (superfekundacja) polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych w jednym cyklu miesiączkowym. Dochodzi do tego w wyniku dwóch różnych stosunków seksualnych, które mogą mieć miejsce w odstępie od trzech dni do dwóch tygodni. Kobieta może odbyć je z dwoma partnerami, dlatego możliwe jest pojawienie się na świecie bliźniąt dwóch różnych ojców 👥. Jest to tzw. ciąża dwojacza 🤰. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 5% bliźniąt [1].

Drugim rodzajem nadpłodnienia jest superfetacja. Polega ona na zapłodnieniu komórek jajowych pochodzących z dwóch różnych cykli miesiączkowych. Jednak według badań zjawisko to możliwe jest tylko u zwierząt 🐒. Organizm człowieka po zapłodnieniu blokuje kolejne owulacje, dlatego kolejne zapłodnienie nie jest możliwe ❌ [2].

Czy nadpłodnienie można rozpoznać?

Nadpłodnienie można rozpoznać już na badaniu USG. Nawet kilka dni różnicy sprawia, że jedno z dzieci będzie wyraźnie większe od drugiego. Widoczne będzie to także po porodzie 👶. Musimy jednak pamiętać, że różnice w rozmiarze bliźniaków nie zawsze oznaczają nadpłodnienie. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, a w trakcie ciąży bliźniaczej pojawić mogą się różne problemy 😞 dotyczące tylko jednego z płodów [1].

Jeśli podejrzewamy, że w przypadku naszych dzieci doszło do nadpłodnienia, to powinniśmy wykonać testy na ojcostwo 🧬. Możemy zrobić to od razu po porodzie. Wystarczy do laboratorium dostarczyć próbki DNA każdego z dzieci oraz jednego z domniemanych ojców. Mogą być to np. wymazy z policzka lub próbki dyskretne. Dzięki temu dowiemy się, czy nasze dzieci to bliźnięta dwóch różnych ojców.

Źródła:

  1. https://www.polityka.pl/niezbednik/1528135,1,czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bedac-juz-w-ciazy.read
  2. https://zdrowie.radiozet.pl/ciaza-i-dziecko/ciaza-i-porod/Superfekundacja-i-superfetacja-czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bedac-w-ciazy

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA