Czy warto robić test na ojcostwo w zagranicznym laboratorium?
 

Czy warto robić test na ojcostwo w zagranicznym laboratorium?

czy warto robić test na ojcostwo w zagranicznym laboratorium

Pytanie „czy warto robić test na ojcostwo w zagranicznym laboratorium?” zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad badaniem DNA ⏩ Testy wykonywane za granicą niejednokrotnie kuszą niską ceną, ale… najczęściej do zaoferowania mają w dużej mierze tylko to i dobrze porządnie przemyśleć zlecenie badania za granicą.

Wyjątkiem jest badanie na ojcostwo w ciąży na podstawie krwi ciężarnej, które realizowane jest w laboratorium w Stanach Zjednoczonych – to jedyne laboratorium na świecie, które wykonuje ten test opatentowaną metodą.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy warto robić test na ojcostwo w zagranicznym laboratorium?

Kilkadziesiąt dolarów – tyle najczęściej kosztuje test na ojcostwo realizowany w zagranicznym laboratorium. Chociaż niska cena kusi, nierzadko takie badanie DNA wiąże się z:

analizą mniejszej liczby niż 24 markery DNA – a obecnie 24 markery DNA to złoty standard, dzięki któremu uzyskasz pewny wynik nawet przy udziale tylko ojca i dziecka,

wynikiem wyłącznie po angielsku (lub w innym języku) – nie otrzymasz rezultatu po polsku,

brakiem pomocy konsultantów – a jeśli już, to wyłącznie po angielsku lub w innym języku,

wynikiem anonimowym – zagraniczne badania bardzo rzadko umożliwiają wynik z danymi osobowymi, a często nie mają nawet profili genetycznych (dowód z rzetelnie przeprowadzonej analizy),

niższym prawdopodobieństwem niż zalecane w Polsce – w naszym kraju rekomendacje wydało Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii, wynik potwierdzający ojcostwo powinien wynosić powyżej 99,9999%, a wykluczający 100%,

badaniem wyłącznie wymazów z policzka – bardzo rzadko możliwa jest analiza próbek dyskretnych, a jeśli już – jest ona sporo droższa.

Dlaczego test na ojcostwo w ciąży realizowany jest w USA?

⏩ Chociaż dla testu na ojcostwo po narodzinach najlepiej wybrać polskie sprawdzone laboratorium, istnieje test wykonywany wyłącznie poza granicami naszego kraju. Mowa o badaniu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży na podstawie krwi przyszłej mamy.

To badanie realizuje tylko jedno laboratorium na świecie – w Stanach Zjednoczonych. Dzięki opatentowanej metodzie i bardzo dokładnej analizie uzyskanie pewnego wyniku jest możliwe na tak wczesnym etapie ciąży.

✅ Nie oznacza to jednak, że konieczne jest zlecenie badania bezpośrednio w USA. Sprawdzone polskie laboratoria posiadają w ofercie ten test, dzięki czemu wszystkie formalności załatwiane są po polsku, również pobranie ma miejsce w jednej z 200 przychodni lub przez pielęgniarkę mobilną w domu.

Jak wybrać laboratorium genetyczne?

Aby uzyskać pewny rezultat i mieć pewność na całe życie, wybierz sprawdzone laboratorium. Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze kwestie to:

  • analiza minimum 24 markerów DNA (obecnie to nawet 34 markery DNA),
  • akredytacja PCA, certyfikaty i kontrole,
  • wysokiej jakości odczynniki,
  • doświadczenie w badaniach DNA,
  • placówki stacjonarne i możliwość pobrania samodzielnie.

To może Cię zainteresować: Jak wybrać laboratorium genetyczne? DARMOWY PORADNIK

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA