Czy bliźnięta mogą mieć… dwóch różnych ojców? Czy można zrobić test na ojcostwo u bliźniąt? Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych? Na ten pytania warto odpowiedzieć chociażby z jednego powodu – już niedługo (19 maja) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bliźniąt.
Tego dowiesz się z artykułu:
• Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
• Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?
• Czy można zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?
Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
Bliźnięta jednojajowe przychodzą na świat w efekcie zapłodnienia jednej komórki jajowej jednym plemnikiem. Z tego powodu mają identyczny materiał genetyczny, a więc i taką samą płeć i praktycznie taki sam wygląd.
Bliźnięta dwujajowe powstają natomiast z dwóch komórek jajowych i dwóch plemników. Nie są więc identyczne pod względem genetycznym (są podobne jak rodzeństwo) i mogą mieć różną płeć.
Ciekawy artykuł: Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?
Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?
Bliźnięta, które mają dwóch różnych ojców? To się zdarza – ale naprawdę bardzo rzadko (w czasie wykonywania testów na ojcostwo wykryto tylko kilka takich przypadków na świecie). Z medycznego punktu widzenia jest to możliwe tylko w przypadku bliźniąt dwujajowych i w określonych sytuacjach. Jakich?
1. Kobieta odbywa stosunek z dwoma mężczyznami w czasie owulacji, podczas której dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych gotowych do zapłodnienia.
2. Kobieta odbywa stosunek z dwoma mężczyznami – jeden kilka dni przed owulacją (a jego nasienie pozostaje w jej organizmie), drugi w czasie owulacji, podczas której dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych gotowych do zapłodnienia.
3. Na bardzo wczesnym etapie ciąży ma miejsce dodatkowa owulacja, a kobieta odbywa stosunek z innym mężczyzną, którego nasienie zapładnia dodatkową komórkę jajową.
Czy można zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?
Jak najbardziej – u bliźniąt można zrobić test na ojcostwo. Konieczne jest jednak podanie informacji, czy są to bliźnięta jedno- czy dwujajowe.
Bliźnięta jednojajowe mają identyczne profile genetyczne, więc wystarczy przebadanie tylko jednego dziecka – chociaż w trosce o pewność i wiarygodność laboratoria zalecają badanie obojga.
Bliźnięta dwujajowe mają z kolei różne profile genetyczne, dlatego bada się zarówno jedno dziecko, jak i drugie.
To może Cię zainteresować: Moje dziecko nie jest do mnie podobne… Może nie jestem jego ojcem?
zdjęcie: 3194556/pixabay.com
Brak komentarzy, bądź pierwszy!