Czkawka u noworodka - jak jej zapobiec?
 

Czkawka u noworodka – jak jej zapobiec?

czkawka u noworodka, sposoby na czkawkę u noworodka

Czkawka u noworodka jest zupełnie naturalnym fizjologicznym odruchem. Może pojawiać się nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Kiedy powinna niepokoić rodziców? Jakie są sposoby na czkawkę u noworodka? Wyjaśniamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czkawka u noworodka – czym jest?

Czkawka u noworodka – jakie są jej przyczyny?

Jakie są sposoby na czkawkę u noworodka?

Czkawka u noworodka – czego nie robić?

Kiedy czkawka u noworodka powinna niepokoić rodziców?

Czkawka u noworodka – czym jest?

Czkawka u noworodka 👶 to dobrze znana reakcja już z życia płodowego. Dzidziuś doświadczał jej pod koniec trzeciego trymestru ciąży, gdy podejmował pierwsze próby nauki oddychania lub zachłannie połykał wody płodowe [1].

Czkawka u najmłodszych to fizjologiczny odruch, który polega na gwałtownym skurczu przepony i krtani wywołującym charakterystyczny dźwięk 🔊 [1]. Może pojawiać się od kilku do kilkunastu razy na dobę i utrzymywać od kilku minut do godziny lub dwóch.  Za typowy czas trwania epizodu przyjmuje się około 15 minut 🕒. Obecność czkawki uznaje się za nieszkodliwą, o ile nie powoduje regularnych problemów ze snem i karmieniem dzidziusia [2]. Najczęściej ustępuje samoistnie, nie powodując żadnych 👍 konsekwencji dla zdrowia dziecka [1].

Jest to zjawisko powszechne wśród noworodków i znacznie częstsze niż u osób w innych grupach wiekowych. Wraz z wiekiem, już po jednym lub kilku miesiącach od narodzin, czkawka jest rzadziej obserwowana u dziecka [2]. Mimo to rodzice często dociekają, jakie są jej przyczyny oraz jakie są sposoby na czkawkę u noworodka.

Czkawka u noworodka – jakie są jej przyczyny?

Czkawka u noworodka może wynikać z wielu czynników. Najczęstsze przyczyny to [1]:

➡ łapczywe przyjmowanie pokarmu 🍼;

➡ szybkie połykanie powietrza;

➡ zmiana temperatury ciała lub ochłodzenie organizmu 🤒;

➡ mokra pieluszka;

➡ pełny brzuszek;

➡ głośny śmiech;

➡ zbyt wiele bodźców dookoła.

Jakie są sposoby na czkawkę u noworodka?

Czkawka u dzidziusia powoduje większy stres u rodziców 🥴 niż u samego dziecka. Całe szczęście istnieją sposoby na czkawkę u noworodka, które mogą pomóc ją zwalczyć.

Gdy dziecko dostaje czkawki podczas karmienia, warto zrobić kilkuminutową przerwę i zmienić pozycję malucha na pionową 🔝. Pomaga również masaż pleców dziecka – trzymając dzidziusia na rękach, warto masować jego plecy kolistymi ruchami, co pomaga w usuwaniu nadmiaru powietrza. Czasem czkawka u noworodków mija po podaniu smoczka lub okryciu go kocykiem [2].

Gdy czkawka pojawia się regularnie, należy częściej podawać dzidziusiowi mleko 🥛, aby jednorazowo otrzymywał mniejsze porcje pokarmu. Lekarze również zalecają wypróbowanie innej pozycji do przystawiania dziecka do piersi lub zmianę butelki do karmienia – być może ta jest nieodpowiednia i sprzyja połykaniu powietrza [2]. To najbardziej popularne sposoby na czkawkę u noworodka.

Czkawka u noworodka – czego nie robić?

Czkawka u noworodka nie zawsze wymaga interwencji rodziców, szczególnie jeśli są to rzadkie epizody. Czasami najlepszym sposobem na czkawkę jest poczekanie, jak sama ustąpi [2].

Istnieją metody powstrzymywania czkawki u noworodka, które mogą spowodować większą szkodę niż sama w sobie czkawka. Czego więc nie robić? ❎ Nie należy podawać dziecku wody do picia ani żadnych słodkich napoi 🧃, nie można próbować przestraszyć malucha i nie uciekać się do sposobów, które mają na celu wstrzymanie oddechu 🥱 przez dziecko [2].

Kiedy czkawka u noworodka powinna niepokoić rodziców?

Jeśli czkawka u noworodka powoduje, że przez dłuższy okres pojawia się problem z karmieniem dziecka bądź nie może ono spokojnie zasnąć, warto udać się do pediatry 🧑‍⚕. Ponadto, gdy oprócz czkawki występuje kaszel albo ulewanie się po posiłkach, może być to związane z refluksem żołądkowo-przełykowym 🤮, w którym jest ona jednym z objawów [2].

Gdy czkawka utrzymuje się przez okres kilku godzin i sposoby na czkawkę u noworodka nie zdają egzaminu, a wręcz wyraźnie przeszkadza ona dziecku, warto skonsultować się ze specjalistą ⚕. Może okazać się, że maluchowi dokuczają nie tylko problemy z przemianą materii, lecz jego układ nerwowy nie rozwija się tak szybko, jak powinien, co wymaga podjęcia diagnostyki i wdrożenia leczenia 💊 [1].

Źródła:

  1. https://www.mustela.pl/mustela-blog/czkawka-u-noworodka-czy-jest-sie-czym-martwic
  2. https://hellomama.pl/niemowle/czkawka-u-noworodka-przyczyny-i-zapobieganie/

To również może Cię zainteresować: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 tysięcy na dziecko

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA