Badanie ojcostwa po śmierci ojca – jak to zrobić?

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Standardowy test ojcostwa polega na porównaniu materiału genetycznego dwóch osób: domniemanego ojca oraz dziecka. A co jeśli mężczyzna ten nie żyje? W życiu zdarzają się przecież różne sytuacje, których nie będziemy w stanie w żaden sposób przewidzieć. Czy w takim przypadku ustalenie pokrewieństwa będzie niemożliwe?

Genetyka i biotechnologia to obszary nauki, które rozwijają się w wyjątkowo szybkim tempie. To co było kiedyś nieosiągalne, dziś jest już w zasięgu ręki. Dotyczy to także badań genetycznych, a w tym testów na ojcostwo.

Badanie ojcostwa po śmierci ojca

REKLAMA

Badanie ojcostwa po śmierci ojca – 3 metody

Istnieją aż 3 skuteczne metody pozwalające na ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca. Omówię pokrótce każdą z nich.

  1. Analiza mikrośladów – to metoda polegająca na zbadaniu próbek pochodzących bezpośrednio od zmarłej osoby. Wśród najczęściej wykorzystywanych mikrośladów wymienić należy: włosy wraz z cebulkami, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, zużytą prezerwatywę, plamy krwi, zawierającą wydzielinę z nosa chusteczkę higieniczną oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Zaletą tej metody badania jest jej wysoka czułość oraz brak konieczności włączania do analizy dodatkowych osób.
  2. Analiza chromosomu Y – metoda ta wymaga udziału męskich członków rodziny zmarłego, a więc brata, ojca czy dziadka. Wynika to z faktu, że chromosom Y obecny jest wyłącznie u osobników płci męskiej (kobiety nie posiadają chromosomu Y). Właśnie dlatego analizę tego rodzaju wykorzystuje się wówczas, gdy narodzone dziecko jest chłopcem.
  3. Analiza próbek pozyskanych od krewnych zmarłego – metoda, zwana inaczej analizą statystyczną, polega na zbadaniu próbek otrzymanych od krewnych zmarłego bez względu na ich płeć. Materiały można zatem pobrać od matki, siostry, a nawet innego dziecka zmarłego mężczyzny. Tę metodę badania stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy rodzi się dziewczynka.

Każda z omówionych metod odznacza się taką samą skutecznością. Ojcostwo określane jest jednak z nieco mniejszym prawdopodobieństwem, niż w przypadku badania prowadzonego w sposób tradycyjny. Zaprezentowane sposoby dochodzenia ojcostwa nakładają również pewne ograniczenia, głównie odnoszące się do płci uczestników testu. Wspólną wadą ich wszystkich jest także konieczność 100% pewności, że badani są faktycznie spokrewnieni ze zmarłym.


Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA