Badanie ojcostwa – co się stanie jeśli źle pobiorę próbki?
 

Badanie ojcostwa – co się stanie jeśli źle pobiorę próbki?

źle pobrane próbki do badania ojcostwa, źle pobrane próbki do testu na ojcostwo

Chciałbyś samodzielnie pobrać próbki do testu na ojcostwo, ale boisz się, że mógłbyś zrobić to nieprawidłowo? Choć ich przygotowanie jest bardzo proste, zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak, a pobrana próbka będzie niskiej jakości. Żebyś miał pewność, że Twoje badanie ojcostwa przebiega bez zakłóceń, wybierz po prostu takie laboratorium, w którym wszystkie próbki objęte są gwarancją.

Wtedy, jeśli dostarczona przez Ciebie próbka będzie gorszej jakości, laboratorium poprosi Cię o udostępnienie kolejnej i przeanalizuje ją całkowicie bezpłatnie. Dobrze też jeśli badanie ojcostwa ma charakter „otwarty”, tj. laboratorium nie wyznacza Ci terminu, w którym masz dostarczyć próbkę. To Ty powinieneś decydować, kiedy chcesz to zrobić – za tydzień, miesiąc czy za rok.

Badanie ojcostwa – doświadczone laboratoria przeanalizują każdą próbkę

Poza standardowym wymazem z wewnętrznej strony policzka może to być np. żuta przez kilka minut guma do żucia, włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, patyczek higieniczny z woskowiną uszną, smoczek, pasek z glukometru, a nawet nieumyte sztućce. Materiał genetyczny znajdujący się w jądrach komórkowych komórek naszego ciała jest wszędzie taki sam. W związku z tym badanie ojcostwa da się wykonać na podstawie dowolnego przedmiotu, na którym może być obecne DNA konkretnej osoby. Wynik testu będzie pewny, niezależnie od tego, jakie próbki zostały w nim użyte. W jaki jeszcze inny sposób laboratoria dbają o to, aby badanie ojcostwa było pewne?

źle pobrane próbki do badania ojcostwa, źle pobrane próbki do testu na ojcostwo

REKLAMA

Badanie ojcostwa z akredytacją PCA gwarancją najwyższej jakości?

Zdecydowanie tak! Zdobycie akredytacji PCA jest dla wielu laboratoriów genetycznych nie lada wyzwaniem. Świadczy o tym choćby fakt, że proces przyznawania akredytacji trwa zwykle ponad rok i składa się z kilku etapów. Aby zdobyć certyfikat z akredytacji laboratorium musi spełniać całą listę technicznych i organizacyjnych wymogów zawartych w normie PN-EN ISO/IEC 17025: 2005. W swojej pracy musi też wpasowywać się w międzynarodowe standardy jakości. Dla Ciebie jako klienta jest to przede wszystkim informacja, że badanie ojcostwa, które zlecisz w takim akredytowanym laboratorium zostanie rzetelnie wykonane, a wynik będzie po prostu pewny.

Badanie ojcostwa w laboratorium z certyfikatami – to też jest ważne

Przyznają je polskie i zagraniczne instytucje, które specjalizują się w badaniach DNA. Dla laboratoriów wykonujących testy ojcostwa najważniejszymi certyfikatami są certyfikat GEDNAP (German DNA Profiling Group), jak również ISFG (International Society for Forensic Genetics). Potwierdzają one najwyższą jakość analiz laboratoryjnych.

Badanie ojcostwa na podstawie 34 markerów genetycznych

I to najlepiej w standardzie, żebyś nie musiał za nic dopłacać. Są bowiem laboratoria, które standardowo badają tylko 16 markerów genetycznych, a za pełniejszą analizę naliczają dodatkowe opłaty. Tymczasem, aby Twoje badanie ojcostwa było pewne, powinno się ono odbyć właśnie w oparciu o 34 markery DNA, szczególnie, jeśli uczestniczysz w nim tylko Ty i dziecko.

Badanie ojcostwa na najwyższej klasy aparaturze i odczynnikach

Laboratorium powinno co kilka miesięcy dokonywać przeglądu aparatury, na której pracuje i wykonuje testy DNA. Bardzo ważne jest bowiem to, aby wszystko działało poprawnie. Równie istotna jest jakość odczynników laboratoryjnych. Czołowym dostawcą tego typu produktów jest firma Promega. Zanim zlecisz badanie ojcostwa sprawdź więc, które laboratoria zaopatrują się w swoje odczynniki właśnie tam.

Badanie ojcostwa – szeroka oferta badań i wsparcie konsultantów

Potrzeby klientów są różne, a zadaniem profesjonalnego laboratorium powinno być dostosowanie się do nich. Dobrze więc, jeśli placówka oferuje kilka rodzajów testów DNA – badanie ojcostwa na potrzeby prywatne oraz procesu sądowego, jak również test ojcostwa w ciąży. Wybierz również takie laboratorium, w którym wykwalifikowani konsultanci będą do Twojej dyspozycji – tak abyś w razie pytań i wątpliwości mógł się z nimi skontaktować.

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA