Badanie chromosomu Y pozwala sprawdzić, czy między mężczyznami w tej samej linii (np. dziadek i wnuk, bracia, bratanek i wujek) istnieje biologiczne pokrewieństwo. To możliwe, ponieważ chromosom Y jest przekazywany w linii męskiej z pokolenia na pokolenie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu?
Badanie chromosomu Y – w jakich sytuacjach można je wykonać?
Taka analiza jest wykonywana wtedy, gdy chcemy ustalić, czy dwóch mężczyzn jest ze sobą spokrewnionych. Muszą to być mężczyźni pochodzący (potencjalnie) z tej samej linii męskiej.
Możliwe zastosowania:
• sprawdzenie, czy dwaj bracia mają tego samego biologicznego ojca;
• sprawdzenie, czy dziadek (ojciec ojca) i wnuk (syn ojca) są ze sobą spokrewnieni;
• sprawdzenie, czy bratanek (syn ojca) i wujek (brat ojca) są ze sobą spokrewnieni.
Badanie chromosomu często realizowane jest wtedy, gdy wykonanie badania DNA na ojcostwo jest niemożliwe (np. po śmierci ojca czy w przypadku jego nieobecności i gdy rodzina nie dysponuje żadnymi przedmiotami osobistymi do badania).
Badanie chromosomu Y – na czym polega?
Człowiek ma 2 chromosomy warunkujące płeć. U mężczyzn są to XY, a u kobiet – XX. Chromosomy dziedziczymy po rodzicach, każde z nich przekazuje nam jeden. Matka zawsze przekazuje dziecku X, natomiast ojciec może przekazać albo X (i wtedy ma córkę), albo Y (i ma syna).
Chromosom przekazywany jest więc wyłącznie z ojca na syna, z pokolenia na pokolenie. Przez wiele pokoleń nie ma w nim żadnej zmiany, dlatego dwa mężczyźni pochodzący z tej samej linii męskiej mają identyczne chromosomy Y.
To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić, czy wnukowi należy się spadek?
Badanie chromosomu Y – jak to działa w praktyce?
Dziadek nie ma pewności, czy jego wnuk jest rzeczywiście dzieckiem jego syna. Syn nie żyje, rodzina nie ma żadnych przedmiotów po mężczyźnie, więc badania na ojcostwo nie da się wykonać. Jeśli między dziadkiem a wnukiem istnieje biologiczne pokrewieństwo, będą mieli takie same chromosomy Y.
Aby zyskać pewność, rodzina może więc zlecić badanie w laboratorium genetycznym, które porówna materiał dziadka i wnuka.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!