Sprawdź czy dolegają Ci nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe powodują wiele uciążliwych dolegliwości – bóle brzucha, biegunki czy zmęczenie i rozdrażnienie to tylko niektóre z wielu objawów. Jeśli więc zauważamy u siebie niepokojące oznaki, warto będzie wykonać stosowne badania i sprawdzić czy, aby na pewno nie dolega nam któreś ze schorzeń pokarmowych.

nietolerancje pokarmowe

Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Jednym z najbardziej znanych schorzeń wśród nietolerancji pokarmowych jest celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu. Powoduje ona, iż spożywanie produktów zbożowych prowadzi do degradacji kosmków jelitowych, które są przecież odpowiedzialne za przyswajanie substancji odżywczych z pokarmu. Z kolei ich nieprawidłowe działanie może prowadzić do licznych niedoborów w organizmie i powodować dalsze i groźniejsze problemy zdrowotne.

To może Cię zainteresować: Rozwód z glutenem

Nietolerancja laktozy czyli cukru mlecznego

Drugą często występującą nietolerancją pokarmową jest nietolerancja laktozy. Schorzenie to może być wrodzone i wywołane przez mutację genu LCT lub wtórne i spowodowane przez inne czynniki, w tym m.in. celiakię. Jak to możliwe? Jak już wiemy, degradacja kosmków jelitowych prowadzi do licznych niedoborów w organizmie. Jednym z nich często jest deficyt laktazy – enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Jeśli nietolerancja laktozy została spowodowana przez celiakię, jest ona całkowicie odwracalna a leczenie będzie polegało nie na eliminacji laktozy z diety, lecz glutenu. W ten sposób będziemy leczyć przyczynę dolegliwości, a nie jeden z objawów.

Przeczytaj też: Męczy Cię ból brzucha? Sprawdź, o czym może świadczyć

Badania na nietolerancje pokarmowe

Aby stwierdzić lub wykluczyć występowanie nietolerancji pokarmowych konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Specjaliści zgodnie polecają testy genetyczne, które pomogą wykryć mutacje genów odpowiedzialnych za powstawanie nietolerancji pokarmowych. Badanie DNA daje wiarygodny wynik i wystarczy przeprowadzić je tylko raz. W końcu nasz materiał genetyczny pozostaje taki sam przez całe życie.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA