Badania genetyczne – za i przeciw

badania genetyczne za i przeciw

Badania genetyczne pozwalają na identyfikację osób, a także ułatwiają diagnostykę wielu chorób, dzięki czemu dostarczają ważnych informacji m.in. o zdrowiu człowieka. Zakres ich analizy obejmuje bardzo szerokie spektrum zaburzeń i nieprawidłowości, również tych, które są trudne do zidentyfikowania w standardowym procesie diagnostycznym. Ponadto są najpewniejszą metodą w ustaleniu biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa. W poniższym artykule odpowiadamy na zagadnienie – Badania genetyczne – za i przeciw.

Wyróżniamy m.in. testy na ojcostwo, badania pokrewieństwa, badania na niepłodność, po poronieniu, dla kobiet w ciąży, dla dzieci, testy w kierunku nietolerancji pokarmowych i alergii, reakcji na leki, przyczyn nadmiaru żelaza, przyczyn choroby zatorowo-zakrzepowej [2].

Tego dowiesz się z artykułu:

Badania genetyczne – za i przeciw – zalety badań genetycznych

Badania genetyczne – za i przeciw – wady badań genetycznych

Badania genetyczne – za i przeciw – podsumowanie

Badania genetyczne – za i przeciw – zalety badań genetycznych

Najczęściej wymieniane zalety badań genetycznych:

✅ Dają jednoznaczny i pewny wynik – Pacjent otrzymuje jasną informację, np. w kwestii pokrewieństwa czy stanu zdrowia [1].

✅ Badania analizują predyspozycję do różnych chorób, np. nowotworowych, metabolicznych, dzięki czemu pozwalają na wczesną profilaktykę. Często wykrywają chorobę, zanim Pacjent odczuje jej symptomy, co daje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia na wczesnym etapie zaburzenia [1].

✅ Stosowane w celach diagnostycznych, pozwalają na rozpoznanie zaburzeń o niespecyficznych objawach i podjęcie właściwej terapii [2].

✅ Możliwe są do wykonania niezależnie od wieku Pacjenta, nawet u noworodków [2].

✅ Nie ma przeciwwskazań do ich przeprowadzenia, typu ciąża czy infekcja. Ich realizacja nie jest zależna od stanu zdrowia Pacjenta [2].

✅ Mają wysoką wiarygodność – np. wyniki badań na ojcostwo, czy pokrewieństwo, często uznawane są w czasie rozpraw sądowych za rozstrzygający dowód [2].

✅ Wykonywane są tylko raz w życiu – DNA jest niezmienne, więc to, czy badanie zostanie wykonane w młodym, średnim czy starszym wieku, nie ma znaczenia [1].

✅ Są bezbolesne i nieinwazyjne, a ich wykonanie przebiega w bezpieczny, prosty i szybki sposób [2].

✅ Mają szerokie zastosowanie – np. gdy chcesz wykonać test na ojcostwo, a z jakichś powodów jest to utrudnione – np. ojciec nie żyje albo nie możesz zdobyć próbek od domniemanego ojca – w grę wchodzi jeszcze badanie pokrewieństwa, które pozwoli ustalić ojcostwo bez uczestnictwa w badaniu domniemanego ojca

Badania genetyczne – za i przeciw – wady badań genetycznych

Najczęściej wymieniane wady badań genetycznych:

⛔ Cena badań genetycznych – mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych [1].

⛔ Ryzyko otrzymania błędnego wyniku – sytuacje takie są bardzo rzadkie, np. gdy przy wykonywaniu testu na ojcostwo zostaną dostarczone próbki z materiałem genetycznym innej osoby, niż ta, która ma być objęta badaniem.

⛔ Czas oczekiwania na wynik badania – zazwyczaj jest to tylko kilka dni lub tygodni, lecz w niektórych wypadkach wynik może być dostępny po kilku miesiącach [1].

⛔ Na rynku powstaje coraz więcej placówek medycznych, które oferują takie usługi o niskiej jakości, co często przekłada się na niższą cenę badań.

Badania genetyczne – za i przeciw – podsumowanie

Porównując argumenty za i przeciw badaniom genetycznym, na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zalet jest zdecydowanie więcej. Warto jednak pamiętać, by testy genetyczne przeprowadzić w doświadczonym i cenionym laboratorium, posiadającym wszelkie certyfikaty i akredytacje. Zagwarantuje to otrzymanie wiarygodnego i pewnego wyniku.

Źródła:

  1. https://zycie.hellozdrowie.pl/artykul-badania-genetyczne-co-warto-wiedziec/
  2. https://www.testdna.pl/do-czego-sluza-badania-genetyczne/

To może Cię zainteresować: Czy to mój wnuk? Badania pokrewieństwa

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA