Badania DNA – narzędzie dzięki któremu żaden przestępca nie pozostanie bezkarny!

ranking polskich laboratoriów genetycznych, laboratoria genetyczne ranking

W maju tego roku polskie media obiegła informacja o tym jak dwaj mężczyźni wskoczyli na wybieg dla niedźwiedzi stołecznego zoo. Pobudki jakimi kierowali się sprawcy tego niewątpliwie bezmyślnego występku do tej pory nie zostały do końca poznane. Wiadomo tylko, że jeden z mężczyzn chciał tak po prostu pogłaskać sobie misia…

Sprawca pozostawił po sobie ślad…

Pragnienie to było chyba ogromne. Mężczyznę nie zatrzymało bowiem ani wysokie ogrodzenie, ani znajdująca się za nim fosa. Jednym z dowodów stały się z kolei zdjęcia, zrobione przez świadka całego zdarzenia. Widać na nim mężczyznę – niekompletnie ubranego – który stoi nad zwierzęciem z zaciśniętą pięścią. Nic zatem dziwnego, że niedźwiedź, a właściwie niedźwiedzica, zdenerwowała się nieco tą niespodziewaną wizytą i postanowiła przepędzić intruza. Skończyło się dość niewinnie, bo na pogryzionym przedramieniu, mogło jednak znacznie gorzej. Niemal natychmiast wszczęte zostało poszukiwanie sprawcy, który dość szybko zniknął z miejsca zdarzenia. Na swoje nieszczęście pozostawił on jednak niewielką ilość krwi…

I choć w wyniku poniesionych obrażeń sprawca po niedługim czasie sam zgłosił do szpitala, to jednak gdyby tego nie uczynił, jego identyfikacja i tak nie byłaby aż taka trudna. W poszukiwaniach można by się z powodzeniem posłużyć się pozostawionymi na miejscu plamami krwi.

Z pomocą przychodzi genetyka…

O tym, że badania genetyczne są szeroko wykorzystywane w kryminalistyce wiadomo już od dawna. Stały się one niezbędnym narzędziem pracy detektywów, choćby w sprawach o morderstwa. Osoby, którym wydaje się, że popełnią przestępstwo całkowicie niezauważeni są w dużym błędzie. Człowiek, nieważne co robi i gdzie jest, zawsze pozostawia po sobie ślad. Nie pomogą najlepsze środki bezpieczeństwa, nawet odzież ochronna okaże się bezskuteczna. Wystarczy dotknąć jakiejś powierzchni gołą ręką, aby znalazło się na niej nasze DNA. Uważa się nawet, że popełnienie przestępstwa bez pozostawienia po sobie najmniejszego tropu jest wręcz niemożliwe. Trzeba wiedzieć, że oprócz krwi takim śladem biologicznym mogą być np. włosy, paznokcie, fragmenty naskórka, ale też wydzielina z pochwy, sperma, ślina, a nawet pot.
Plamy krwi źródłem informacji o przebiegu zdarzenia

W toku prowadzenia każdej sprawy kluczowe znaczenie odgrywa oczywiście miejsce przestępstwa. Może być ono przecież źródłem informacji, które ostatecznie pomogą śledczym w rozwiązaniu zagadki. Teren, na którym popełniona została zbrodnia musi być odpowiednio zabezpieczone, wszystko po to, aby nie doprowadzić do zatarcia śladów. Grupa oględzinowa nie może się też składać z przypadkowych osób. Badanie miejsca zdarzenia wymaga bowiem dużej wiedzy, profesjonalizmu i przede wszystkim doświadczenia. Bardzo często konieczna jest obecność lekarza sądowego.

Tylko osoba mająca wysokie kompetencje będzie potrafiła na podstawie kształtu plam krwi, ich ilości i wielkość wysnuć odpowiednie wnioski, np. stwierdzić co mogło być narzędziem zbrodni. A skąd będzie w ogóle wiedziała, że to krew człowieka? Sprawdzi to posługując się przeznaczonymi do tego celu paskami lub płytkami, wyposażonymi w specjalne płyny.

Profil genetyczny sprawcy przestępstwa

Będąc w posiadaniu niewielkiej próbki krwi, czy też innego mikrośladu, specjaliści są w stanie stworzyć indywidualny profil genetyczny sprawcy lub ofiary. Tego materiału jest zwykle dość niewiele, można go jednak łatwo namnożyć przy pomocy dostępnych technologii, a następnie dokładnie zbadać. Policja ma ponadto obowiązek prowadzenia specjalnych, obsługiwanych przez zaawansowane programy informatyczne bazy danych DNA.

Źródło informacji: tvnwarszwa.tvn24.pl


Zobacz też:

 
4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA