Uznanie ojcostwa – na czym polega?

uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa to dobrowolne oświadczenie mężczyzny, że jest ojcem danego dziecka. Aby było skuteczne, musi ono zostać potwierdzone przez matkę w ciągu trzech miesięcy. Uznanie ojcostwa stosuje się w stosunku do dzieci, które przyszły na świat w związku nieformalnym. Zasady uznania ojcostwa są regulowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Uznanie ojcostwa – gdzie i kiedy?

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa najczęściej składa się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Może to jednak nastąpić też za granicą przed konsulem lub przed sądem opiekuńczym.

Mężczyzna może uznać ojcostwo jeszcze przed narodzinami dziecka. Może zrobić to również, gdy jest ono na świecie – do momentu ukończenia przez nie pełnoletniości. A jeśli dziecko zmarło? Uznanie ojcostwa jest możliwe w czasie 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o śmierci (lub do dnia, w którym dziecko ukończyłoby pełnoletniość).

Pamiętaj! Do 2009 roku bardzo podobna instytucja nazywała się uznanie dziecka.

Uznanie ojcostwa przy rejestracji dziecka

Wielu rodziców łączy te dwie formalności – mężczyzna składa oświadczenie o uznaniu ojcostwa podczas zgłoszenia narodzin (w ciągu 21 dni od dnia wydania przez szpital karty urodzenia).

Ciekawy artykuł: Jak zarejestrować dziecko krok po kroku?

Uznanie ojcostwa – kiedy jest niemożliwe?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy dziecko ma innego ojca prawnego lub gdy toczy się postępowanie o ustalenie ojcostwa.

Może się zdarzyć, że chociaż dziecko przyjdzie na świat w związku nieformalnym, jego matka będzie miała męża (lub będzie do 300 dni od unieważnienia albo ustania małżeństwa). W takiej sytuacji działa domniemanie ojcostwa – ojcem prawnym będzie jej (były) mąż. I to nawet w sytuacji, gdy nie utrzymują ze sobą kontaktów. Przed uznaniem ojcostwa konieczne będzie zaprzeczenie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa – gdy nie ma pewności…

Całkowitą pewność co do ojcostwa gwarantują tylko badania DNA. Można wykonać je jeszcze na etapie ciąży lub od drugiej doby życia dziecka. Dla wielu mężczyzn wynik takiego testu na ojcostwo jest impulsem do uznania ojcostwa.

To może Cię zainteresować: Test DNA na ojcostwo – gdzie można go wykonać?


zdjęcie: freestocks-photos/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
5/5 - (2 głosów / głosy)

2 komentarze

  1. Ile czasu trzeba zrobić UZNANIE OJCOSTWA?

    Odpowiedz
    • testynaojcostwo.pl19 stycznia 2021 at 7:18 am

      Dzień dobry, uznanie ojcostwa dotyczy dziecka pozamałżeńskiego (jeśli nie ma innego ojca wpisanego do aktu urodzenia). Uznać ojcostwo można na etapie ciąży lub gdy dziecko jest na świecie – od narodzin do momentu uzyskania pełnoletniości. Jeśli dziecko zmarło, zanim osiągnęło pełnoletniość – wówczas uznać ojcostwo można do roku po jego śmierci.

      Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA