Bezstresowe wychowanie – czy warto?

bezstresowe wychowanie

Chociaż założenia bezstresowego wychowania wydają się być dla dziecka dobre, tak naprawdę chęć całkowitej eliminacji stresu z życia malucha może spowodować więcej problemów niż pożytku. Poznaj minusy bezstresowego wychowania i dowiedz się, dlaczego może zaszkodzić.

1. Nieprzystosowanie do realiów życia

Stres to nieodłączny element życia. Towarzyszy dziecku nie tylko na co dzień (nawet w błahych sytuacjach), ale i w przedszkolu, szkole czy później pracy, więc maluch musi potrafić sobie z nim radzić.

Chęć uchronienia go przed stresem za wszelką cenę może spowodować problemy w przyszłym życiu. W oczach takiego dziecka nawet najmniejszy problem czy napięcie mogą urosnąć do rangi ogromnego kłopotu, powodując zaburzenia emocjonalne.

Zobacz też: Ciemne strony rodzicielstwa – 4 największe trudności

2. Brak wyraźnie postawionych granic

Dziecko, aby dobrze się rozwijać na każdej płaszczyźnie, musi mieć wyznaczone granice i normy – oczywiście dostosowane do jego wieku, poziomu dojrzałości i indywidualnych cech. To zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i pewności. Dzięki temu potrafi też rozróżniać dobro i zło. Warto pamiętać, że brak wyraźnych granic jest dla dziecka źródłem niepokoju.

3. Postawa egocentryczna

Jeśli nadmiernie skupisz się na potrzebach dziecka, wychowasz człowieka skoncentrowanego wyłącznie na sobie. Brak wrażliwości na potrzeby innych czy brak akceptacji dla ich poglądów i postaw uniemożliwią mu prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie (w grupie rówieśników, rodzinie czy pracy).

4. Postawa roszczeniowa

Dziecko, któremu rodzice podstawiają wszystko „pod nos”, zaczyna w opatrzny sposób odbierać świat. Myśli, że wszystko mu się należy, ma przesadne oczekiwania wobec bliskich (i nie tylko) i często unika wysiłku. Niestety nierzadko nie poczuwa się również do żadnych obowiązków i nie ma szacunku do cudzej pracy.

Ciekawy artykuł: Jak mówić, aby dziecko nas słuchało?

5. Agresja i impulsywność

W niektórych przypadkach bezstresowe wychowanie może powodować u dziecka tak wysoki poziom negatywnych emocji, że staje się agresywne i impulsywne. Gdy coś nie idzie po jego myśli, potrafi krzyczeć, przeklinać, bić, kopać… Nie wpływa to korzystnie ani na jego emocje czy samopoczucie, ani na otoczenie.


Czat

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA