Choroba Alzheimera – sprawdź swoje predyspozycje
 

Choroba Alzheimera – sprawdź swoje predyspozycje

choroba Alzheimera

Ryzyko zachorowania na Alzheimera podwyższają różne czynniki. Jednym z nich jest gen APOE4 – z jego powodu predyspozycje do wystąpienia tej choroby mogą wzrosnąć nawet 15 razy! Dowiedz się więcej o tym genie i sprawdź, jak objawia się choroba Alzheimera.

Alzheimer – na czym polega to schorzenie?

Choroba Alzheimera powoduje degradację mózgu – powodem jest nieprawidłowa kumulacja białek amyloidowych. W konsekwencji komórki nerwowe przestają działać (uważa się, że następuje również ich obumarcie), co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie chorego. Schorzenie jest niestety nieuleczalne (stosuje się jedynie leczenie objawowe) i postępuje.

Przyczyny zachorowania na chorobę Alzheimera

Na nieprawidłowe odkładanie amyloidu mogą wpływać różne czynniki środowiskowe i genetyczne. Jednym z nich jest wiek powyżej 65. roku życia – większość choruje właśnie wtedy, jednak mogą być też przypadki niższego wieku.

Uważa się, że ryzyko Alzheimera mogą podwyższać też zbyt wysoka masa ciała, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, niska aktywność fizyczna, niska aktywność intelektualna czy nieprawidłowa dieta.

A czynniki genetyczne? Gen APOE4

W przypadku choroby Alzheimera znaczenie ma gen APOE, który pełni funkcję w metabolizmie lipoprotein oraz cholesterolu. Nieprawidłowe działanie może powodować wystąpienie zaburzeń. Wariant APOE4 – jeśli występuje u Ciebie w dwóch kopiach – podwyższa ryzyko zachorowania na Alzheimera aż 15 razy. Gdy masz jedną kopię, rośnie ono 3 razy.

Choroba Alzheimera – uważaj na pierwsze objawy

Dlaczego? Często początkowe symptomy uważa się za wynik naturalnych procesów starzenia czy towarzyszącego stresu. Są to bowiem delikatne zaburzenia pamięci (np. zapominanie dat czy wypadanie słów), małe zmiany w zachowaniu, spadek koncentracji czy kłopoty z wykorzystaniem map.

Później choroba postępuje, a chory traci pamięć, ma kłopoty z mówieniem, urojenia czy depresję. W ostatniej fazie nie jest w stanie samodzielnie wykonywać nawet codziennych czynności.

Badanie genetyczne – sprawdź, czy masz podwyższone ryzyko Alzheimera

Test DNA analizuje gen APOE, dzięki czemu sprawdzisz, jaką masz jego wersję. Jeśli okaże się, że to APOE4, będziesz miał możliwość realnego wpłynięcia na swoje zdrowie i zmniejszenie ryzyka zachorowania, np. poprzez poprawę stylu życia.

Świadomość obecności APOE4 jest też szansą na szybkie wykrycie choroby – od razu wtedy, gdy Alzheimer da o sobie znać. Dzięki temu możliwe stanie się opóźnienie rozwoju objawów.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA