Jeszcze niemowlę czy już dziecko? Etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju dziecka

Zastanawiasz się, jak przebiega rozwój Twojego dziecka? Warto, abyś wiedział, że dzieli się na 3 podstawowe fazy: noworodka, niemowlę i dziecko. Każdy z tych etapów to czas na intensywną naukę nowych umiejętności, wzrost i rozwój psycho-fizyczny. Chociaż każde dziecko jest inne, fazy rozwoju przebiegają dość podobnie. Jeszcze niemowlę czy już dziecko? Poznaj etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju dziecka:

✅ Noworodek – okres od porodu do 28. dnia życia

W tym czasie maluch bardzo mocno się rozwija, ponieważ konieczne jest przystosowanie do życia poza organizmem matki. Niezwykle istotny dla rozwoju jego mózgu i całego układu nerwowego jest sen – ok. 20 godzin na dobę.

Gdy nie śpi, noworodek często wykonuje energiczne ruchy (kopanie, machanie nóżkami, wyginanie się, prężenie), powinien też unosić główkę na kilka sekund. Najczęściej potrafi skupiać wzrok na twarzy znajdującej się blisko osoby.

Pamiętaj, by na tym etapie zapewnić maluchowi dużo miłości, czułości i spokoju, ale również swobody. Noworodek musi mieć możliwość ruszania nóżkami i rączkami, dlatego nie powinien być ściśle zawinięty, np. w kocyk.

Zobacz też: Jak krok po kroku zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego

✅ Niemowlę – okres od 1. miesiąca do 1. roku życia

Rozwój niemowlaka przebiega na trzech obszarach: psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Wciąż bardzo ważny jest sen (na początku do 20 godzin, a później 12-15 na dobę). W 2-3 miesiącu maluch zaczyna głużyć – wydawać pierwsze dźwięki. Co więcej, coraz bardziej świadomie się uśmiecha i rozgląda na boki wysoko uniesioną główką.

Ok. 6. miesiąca życia niemowlę rozpoczyna gaworzenie, naukę siedzenia i używania dwóch rączek. Później (ok. 7. miesiąca) zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Kolejnymi krokami rozwoju niemowlaka są wydawanie sylabowych dźwięków, reagowanie na imię i kojarzenie przedmiotów z przypisanymi im nazwami.

✅ Dziecko – okres od ukończenia 1. do 12. roku życia

W tym czasie rozwój dziecka równoznaczny jest z codziennym zdobywaniem nowych umiejętności, dojrzewaniem układu nerwowego i ciągłą nauką. Na początku są to proste czynności, jak chodzenie, bieganie i mówienie, a następnie – coraz trudniejsze i wymagające np. podejmowania samodzielnie decyzji.

Każdy rok przynosi dziecku nowe umiejętności i wiedzę, dzięki którym może swobodnie działać w rodzinie i żyć w społeczeństwie.

Najczęściej w wieku dwóch oraz pięciu lat pojawia się bunt – możliwe są ataki płaczu czy niesłuchanie poleceń.

Gdy dziecko ma natomiast 12 lat, następuje przełom. Zaczyna dojrzewać, chce zmiany traktowania i coraz większej samodzielności. Staje się nastolatkiem, który ma swoje humorki i coraz bliżej mu do dorosłego człowieka.


Zobacz też: 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA