Przeprowadzenie prywatnego badania na ojcostwo to nic wielkiego, bo wszystko można załatwić bardzo dyskretnie. Nowością jest w 100% bezpieczny test jeszcze na etapie ciąży, dzięki któremu wszelkie obawy można rozwiać już na samym początku…
Test na ojcostwo po urodzeniu dziecka
Do niedawna ustalenie ojcostwa było możliwe tylko i wyłącznie po urodzeniu dziecka. Wiązało się to przede wszystkim z bezpieczeństwem wszystkich osób badanych. Standardowo do testu wystarczy pobrać wymaz z policzka, a sposób pobrania jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Wygląda to tak, że wymazówkę, która przypomina patyczek do ucha, umieszcza się w środku w buzi i pociera nią o wewnętrzne strony policzka. To wszystko. Samo pobranie jest niezwykle proste i zajmuje nie więcej niż 15 sekund. Śmiało mogę napisać, że pobranie wygląda podobnie jak w przypadku oddawania swojego materiału DNA do DKMS (Dawca Komórek Macierzystych).
W teście można także wykorzystać inne próbki, takie jak: włosy, chusteczka, szczoteczka do zębów, guma do żucia, niedopałek papierosa i wiele innych. Warto jednak zaznaczyć, że próbki te mogą być trochę zniszczone i nie zawsze udaje się „wyciągnąć” z nich odpowiednią ilość DNA. Wtedy takie próbki będą nieużyteczne, co spowoduje że nie uda się uzyskać profili genetycznych i wydać wyniku. Podobno jednak nie są to częste przypadki, dlatego też jeżeli nie ma możliwości pobrania wymazu warto dostarczyć inne materiały.
Wynik badania ojcostwa nie pozostawia wątpliwości czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, ponieważ jego ojcostwo zostanie albo potwierdzone z prawdopodobieństwem ponad 99,99% albo wykluczone w 100%.
Na szczęście lub nieszczęście, współczesna biotechnologia bardzo się rozwinęła, a dostępnych metod ustalania ojcostwa jest coraz więcej. Jednym z nich jest test wykonywany jeszcze na etapie ciąży.
Zastanawiasz się jak to możliwe, że ojcostwo można ustalić jeszcze kiedy dziecko jest w brzuchu? Przecież czysto teoretycznie nie można bezpośrednio pobrać materiału od dziecka… A jednak! Istnieją dwie metody ustalenia ojcostwa w czasie ciąży.
Badanie przy okazji diagnostyki prenatalnej między 13 a 16 tygodniem ciąży
Do takiego rodzaju testu wykorzystuje się próbkę (wymaz lub inne materiały) od ojca i matki, a także płyn owodniowy lub fragmenty kosmówki, w których znajduje się DNA dziecka. Jak pobiera się taką próbkę? Po pierwsze pacjentka musi zostać zakwalifikowana przez swojego lekarza prowadzącego do wykonania badań prenatalnych (amniopunkcja lub biopsja kosmówki). Po drugie pacjentka udaje się na wskazany zabieg, gdzie lekarz nakłuwa powłoki brzuszne i pobiera materiał, a część tej próbki można wykorzystać właśnie do badania ojcostwa. Wykonanie amniopunkcji lub biopsji kosmówki wiąże się z niewielkim ryzykiem poronienia (ok. 0,3-1%), dlatego też nie każdej pacjentce zaleca się wykonanie takiego badania.
Nowość na rynku – innowacyjna i bezpieczna metoda ustalenia ojcostwa w ciąży!
Myślę, że jest to dobra informacja dla wszystkich pacjentek, które nie chcą lub nie mogą wykonać badań prenatalnych – do badania ojcostwa w ciąży można pobrać krew z żyły odłokciowej matki! Jak to możliwe? Od 10 tygodnia ciąży w krwiobiegu matki znajduje się już na tyle komórek płodowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie DNA dziecka. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla wszystkich osób, ponieważ krew pobierana jest w analogiczny sposób jak do badań analitycznych.
Skuteczność testów wykonywanych w czasie ciąży jest taka sama jak w przypadku ustalenia ojcostwa po narodzeniu dziecka – ojcostwo potwierdza się z prawdopodobieństwem ponad 99,99%, natomiast wyklucza je 100%.
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy badanie wykona się w ciąży czy po urodzeniu dziecka, ponieważ czułość tych testów jest identyczna, a wynik pewny i jednoznaczny. Wspomnę może jeszcze o tym, ze test po urodzeniu dziecka jest dużo tańszy niż ten wykonywany w trakcie ciąży. Wiąże się to przede wszystkim z zastosowaniem zaawansowanych technologii oraz opatentowanej metody. Niemniej jednak warto sobie zadać pytanie co jest dla mnie najważniejsze? Spokój i pewność już na etapie ciąży, cena a może chęć przemyślenia tego czy w ogóle trzeba takie badanie wykonać? Odpowiedzi na te pytania pozostawiam Wam 🙂
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!