Informacja genetyczna to coś, co posiada każde z nas. Każdy człowiek składa się z genów, które odpowiedzialne są za nasze cechy specyficznie i niespecyficzne. I to właśnie w nich zawarta jest wspomniana już wcześniej informacja genetyczna. W jaki sposób jest ona przekazywana? To wszystko znajdziesz w poniższym tekście.
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Informacja genetyczna – z czego się składa?
▶ Jak przekazywana jest informacja genetyczna?
Informacja genetyczna – z czego się składa?
Informacja genetyczna 🧬 to zbiór danych znajdujących się w genach każdego człowieka. Jest to informacja na temat konkretnych białek zapisana przy użyciu kodu genetycznego. Jest to rodzaj szyfru 🔐. To właśnie on umożliwia ekspresję informacji genetycznej, czyli ujawnienie się konkretnych cech u człowieka. Kod genetyczny jest uniwersalny.
Informacja genetyczna to tak naprawdę sekwencja nukleotydów (związków chemicznych) w ludzkim DNA. Jest ona całkowicie indywidualna dla konkretnego osobnika. Nie istnieje drugi człowiek, który ma taką samą informację genetyczną, jak my. Może ona jednak u każdego ulegać zmianom na skutek mutacji w genach lub inżynierii genetycznej 👨⚕.
Jak przekazywana jest informacja genetyczna?
Każdy z nas może swoją informację genetyczną przekazać potomstwu 👶. Z pokolenia na pokolenie jest ona przenoszona za pośrednictwem gamet, czyli komórek płciowych ♂♀. W przypadku mężczyzn jest ona przenoszona poprzez plemnik, a w przypadku kobiet przez komórkę jajową. Każda poszczególna gameta może różnić się przenoszoną informacją genetyczną.
Dziedziczenie informacji genetycznej prościej zrozumieć jest na konkretnym przykładzie. Jedną z cech, która może być przenoszona w genach, jest daltonizm 👀. Mężczyzna, który jest daltonistą, wadę tę może przekazać swoim dzieciom. Nie jest to jednak nic pewnego. To, czy dziecko odziedziczy tę cechę, zależy od tego, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową. Jeśli w jego informacji genetycznej znajdzie się gen warunkujący daltonizm, to dziecko odziedziczy tę wadę. Jeśli z kolei komórkę jajową zapłodni plemnik, który nie będzie zawierał takiej informacji genetycznej, to daltonizm nie rozwinie się u dziecka. Tak samo dziedziczone są inne cechy, jak np. kolor oczu.
To również może Cię zainteresować: Badanie genów – jakie geny badamy w testach na ojcostwo?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!