Pod koniec maja tego roku wałbrzyska policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 78 – letniej kobiety, która wyszła z domu w niedzielne popołudnie 31 maja, a potem urwał się po niej ślad. Policja wszczęła niemal natychmiastowe poszukiwania – kobieta była dość schorowana i w każdej chwili mogła potrzebować pomocy medycznej. Funkcjonariusze nie chcieli więc tracić czasu. Służby użyły nawet helikopterów i kamer termowizyjnych – wszystko na nic, kobieta jakby zapadła się pod ziemię.
Kilka dni temu nieopodal ulicy Orkana w Wałbrzychu doszło jednak do makabrycznego odkrycia, którego dokonać miał koszący tam trawę mężczyzna. Znalazł on bowiem rozkładające się ciało. Czy to zwłoki zaginionej staruszki? Policja nie wyklucza takiej możliwości. Ze względu na zły stan ciała nie obędzie się jednak bez badań DNA. Tylko one mogą jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: kim była osoba, której zwłoki odnaleziono.
Wykorzystanie badań genetycznych w kryminalistyce
Genetyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Za pomocą badań genetycznych możemy dziś nie tylko diagnozować choroby, ale też określać predyspozycje do rozwoju różnego typu schorzeń. Przy ich użyciu rozstrzyga się obecnie sporne ojcostwo i ustala pokrewieństwo między członkami rodziny (np. w sprawach spadkowych). Badania DNA są również narzędziem bardzo często wykorzystywanym przez kryminologów. Analiza materiału biologicznego, znalezionego na miejscu zbrodni niejednokrotnie ułatwiła już śledczym dojście do sprawcy przestępstwa.
Dlaczego badania DNA odgrywają tak kluczową rolę?
W pracy policji badania DNA odgrywają kluczową rolę. Okazują się niezastąpione przy identyfikacji ciał ofiar brutalnych zabójstw czy osób zaginionych. Są niezwykle pomocne w sytuacjach, gdy rodziny ofiar nie potrafią rozpoznać swoich bliskich, a pobranie odcisków palców jest niemożliwe. Czasem wystarczy, że rodzina posiada jakiś przedmiot, którego przed śmiercią używała ofiara. Może to być szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, zużyta chusteczka do nosa czy zaschnięta plama krwi. Z takiego przedmiotu można wyizolować DNA tej osoby, a następnie porównać go z tym pobranym od zwłok. Na podstawie takiej analizy porównawczej specjaliści z laboratorium są w stanie stwierdzić czy DNA pozyskane od zmarłego zgadza z DNA pobranym z próbek dostarczonych przez rodzinę.
Nie wiadomo czy zwłoki znalezione na ulicy Orkana należą do zaginionej w maju wałbrzyszanki. Na wyniki analiz będziemy musieli jeszcze poczekać. Jedno jest pewne, jeśli rzeczywiście tak jest, badania genetyczne jednoznacznie to potwierdzą.
Źródła informacji: wiadomosci.wp.pl, walbrzych.naszemiasto.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!