Testy na ojcostwo - czy można je zawsze wykonywać?
 

Testy na ojcostwo – czy można je zawsze wykonywać?

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo, Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo, Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców, Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo

Testy na ojcostwo to wiarygodna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Przy zachowaniu odpowiednich procedur, wyniki badania mogą być wykorzystywane do celów sądowych. Popularność badań na ojcostwo w całej Polsce jest spora – wynika to ze stosunkowo niskiej ceny oraz dostępności do analizy. Można wykonać ją z zachowaniem pełnej dyskrecji, bez wychodzenia z domu. Wyniki badań są często wykorzystywane do celów prywatnych, ale także do rozwiązania spraw sądowych.

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?
Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?
Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?

Choroby nie mają żadnego wpływu na wykonywanie badania DNA na ojcostwo. Warto więc podkreślić, że zarówno choroby przewlekłe, jak i przeziębienie czy grypa nie są przeciwwskazaniami do wykonywania analizy. Laboratoria badają bowiem materiał genetyczny – ten jest niezmienny bez względu na stan samopoczucia czy kondycję organizmu. Wyniki takiego badania na ojcostwo są ważne przez całe życie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są w pełni bezpieczne – do analizy wykorzystuje się próbki wymazów z policzka lub krwi żylnej, dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania ojcostwa. Również choroba nie wyklucza możliwości wykonania badań. Oczywiście w przypadku ostrej choroby zakaźnej o wysokim stopniu zaraźliwości lepiej nie wykonywać analizy – wiąże się to bowiem z narażeniem pracowników laboratorium na kontakt z patogenami.

Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?

Teoretycznie rodzice powinni wyrazić zgodę na wykonanie testów na ojcostwo. Bierze w nim udział dziecko, które pozostaje pod ich opieką. W praktyce jednak laboratoria genetyczne nie wymagają od swoich klientów żadnych zaświadczeń czy wydanej zgody. Zdarza się bowiem, że próbki do analizy dostarczają dziadkowie lub inne osoby, które należą do najbliższej rodziny. Możliwe jest więc wykonanie analizy bez wiedzy rodziców, jednak do tego celu należy pozyskać tzw. mikroślady – kawałek paznokcia, włos czy zużytą szczoteczkę do zębów.

Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

Testy na ojcostwo różnią się, ponieważ analizie można poddać wiele próbek. Inaczej bada się wymaz z policzka, a inaczej tzw. mikroślady. Pobranie próbki w laboratorium wiąże się z dodatkowymi procedurami ze strony personelu, a do celów sądowych wymagana jest dodatkowa ekspertyza. Testy DNA na ojcostwo przeprowadzane są różnymi metodami, mogą się różnić także ilością analizowanych markerów genetycznych – wszystkie te okoliczności mają wpływ na ostateczną cenę badania, ale również na poziom jego wiarygodności.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA