Zlecenie testu na ojcostwo – krok po kroku

Zlecenie testu na ojcostwo

Testy genetyczne to obecnie najpewniejsza metoda weryfikacji biologicznego pokrewieństwa między potencjalnym rodzicem a dzieckiem. Pozwalają one raz na zawsze pozbyć się wszelkich wątpliwości. I choć badania DNA wymagają przeprowadzenia wielu złożonych czynności, to od strony klienta zlecenie testu na ojcostwo jest bardzo proste, składa się z zaledwie kilku etapów. Poniżej omówimy pokrótce każdy z nich. 


REKLAMA


Etap pierwszy: Zamówienie zestawu do samodzielnego pobrania próbek DNA

Jeśli wynik testu ma stanowić dowód w postępowaniu sądowym, pobranie próbek musi zostać przeprowadzone przez upoważnioną do tego osobę w placówce medycznej. Jeśli jednak badanie realizowane jest wyłącznie na potrzeby własne, to próbki DNA można przygotować samodzielnie, a służy do tego specjalny zestaw testowy. Można go zarezerwować na wiele sposobów, np. telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej laboratorium.

Etap drugi: pobranie materiału biologicznego

Czynność pobrania wymazu polega na potarciu wewnętrznej części policzka przypominającym nieco wacik do czyszczenia uszu patyczkiem zwanym wymazówką. W ten właśnie sposób z jamy ustnej zbiera się komórki nabłonka, z których potem, w wyniku pewnych procesów laboratoryjnych, wydobywa się już „czyste” DNA. Cały ten proces trwa zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt sekund, nie boli i jest w 100% bezpieczny dla jego uczestników.

Etap trzeci: odesłanie próbek do laboratorium

Gdy już wszystkie próbki zostaną pobrane trzeba je jeszcze odesłać do oddziału laboratoryjnego, w którym przeprowadzona zostanie analiza. Służy do tego zaadresowana koperta zwrotna. Wraz z próbkami odesłać należy również niezbędne dokumenty, a w tym m. in. formularz zlecenia badania ojcostwa.

Etap czwarty: analiza DNA

Ustalaniu ojcostwa towarzyszy kilka zasadniczych etapów. Pierwszym z nich jest wspomniana już wcześniej izolacja DNA, później, na podstawie dostępnego materiału tworzy się profile genetyczne każdej badanej osoby. Porównanie tych właśnie profili, a konkretnie markerów genetycznych, zwanych też inaczej układami STR, umożliwia już precyzyjne określenie stopnia pokrewieństwa między domniemanym ojcem a dzieckiem.

Warto wiedzieć, że pojedynczy marker występuje u każdego człowieka w dwóch wariantach, z których jeden dziedziczony jest po matce, a drugi po ojcu. Gdy wszystkie analizowane układy STR dziecka pasują do DNA badanego mężczyzny, wówczas jego ojcostwo zostaje potwierdzone. Jeśli dziecko posiada markery, które różnią się (w przynajmniej 4 miejscach) od tych występujących u mężczyzny, wtedy jego ojcostwo zostaje całkowicie, a więc 100% wykluczone.

.

Etap piąty: przekazanie wyniku

Klient ma możliwość wyboru sposobu w jakim chce otrzymać informacje o ojcostwie. Rezultat analizy może zostać przekazany pocztą, telefonicznie lub mailowo.

Tekst powstał we współpracy z Krajowym Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA  https://www.centrumdna.pl/

zlecenie testu na ojcostwo

.

 

 

 


Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA