Badania genetyczne stają się nieodłączną częścią naszego życia. Możemy wykonać je zarówno w celach medycznych (np. wykrycia danej choroby czy predyspozycji do zachorowania), jak i by określić ojcostwo czy pokrewieństwo. Badania DNA są również wykorzystywane przez policję w sprawach kryminalnych. Z czego można pobrać DNA do testu na ojcostwo i nie tylko?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Z czego można pobrać DNA? Wymazy z policzka
- Z czego można pobrać DNA? Próbki dyskretne, np. włosy
- Czy rodzaj próbki ma znaczenie dla wyniku?
Z czego można pobrać DNA? Wymazy z policzka
Wymazy z policzka to najpopularniejsze próbki wykorzystywane zarówno do testów na ojcostwo, jak i badań medycznych oraz w sprawach kryminalnych – gdy potrzebna jest próbka porównawcza. Są one bardzo łatwe, szybkie i bezbolesne do pobrania, a dodatkowo świetnie się przechowują.
Do testu na ojcostwo czy badania medycznego wymazy można pobrać samodzielnie w domu. Aby to zrobić, wystarczy potrzeć wymazówką (patyczek zakończony bawełnianą główką) kilkanaście razy w jamie ustnej o jeden policzek, a drugą wymazówką powtórzyć czynność na drugim policzku.
Z czego można pobrać DNA? Próbki dyskretne, np. włosy
Do testu ojcostwa i pokrewieństwa oraz w sprawach kryminalnych bardzo często wykorzystuje się też próbki dyskretne, tzw. mikroślady. Są to przedmioty należące do danej osoby i których używała, np.:
- maszynka do golenia,
- smoczek,
- szczoteczka do zębów,
- butelka czy puszka po napoju,
- niedopałek papierosa,
- sztućce,
- balonik,
- prezerwatywa,
- podpaska,
- chusteczka z katarem,
- patyczek po lodzie czy lizaku.
Do próbek dyskretnych można zaliczyć też plamy krwi czy wydzielin, włosy z cebulkami i wiele innych materiałów. Doświadczone laboratorium jest w stanie wyizolować materiał genetyczny nawet z takich przedmiotów jak nagryzione ciastko!
Poczytaj więcej: DNA z włosa i innych nietypowych próbek
Czy rodzaj próbki ma znaczenie dla wyniku?
Nie – rodzaj próbki nie ma znaczenia dla wyniku. W każdej komórce ludzkiego organizmu DNA jest takie samo, dlatego do badania genetycznego można przekazać różne materiały. Trzeba mieć jednak pewność, że próbka należy do odpowiedniej osoby.
To może Cię zainteresować: Czy Twoje próbki nadają się do testu na ojcostwo? [BEZPŁATNY QUIZ]
Brak komentarzy, bądź pierwszy!