Testy na ojcostwo stają się coraz popularniejsze i nie są już badaniami niszowymi. Może je wykonać każdy, nawet w domu. Samo pobranie próbek i ich odesłanie do laboratorium jest bardzo proste i nie wymaga wizyty w punkcie pobrań.
Test na ojcostwo – nowa światowa moda?
Czemu służy wykonanie testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo – jak go wykonać w dyskretny sposób?
Czy można odmówić wykonania testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo – nowa światowa moda?
Chyba nie można powiedzieć, że na świecie panuje moda na wykonywanie testów na ojcostwo. Popularność badania wynika raczej z jego dostępności oraz tego, że również ceny analizy genetycznej są przystępne. Odkąd badanie można wykonać w domu całkowicie anonimowo, wiele osób decyduje się na zamówienie zestawu do pobrań.
Czemu służy wykonanie testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo jest wykonywany w celu potwierdzenie ojcostwa lub jego wykluczenia. Można go wykonywać jeszcze podczas trwania ciąży, jak i w dowolnej chwili po urodzeniu się dziecka. Mężczyźni wykonują testy, kiedy chcą zyskać pewność odnośnie tego, czy wychowują lub płacą alimenty na swoje biologiczne dziecko. Wątpliwości mogą mieć również same kobiety, które w terminie poczęcia współżyły z więcej niż jednym mężczyzną i nie są pewne, kto jest ojcem dziecka.
Test na ojcostwo – jak go wykonać w dyskretny sposób?
Nowoczesne testy na ojcostwo wykonuje się w dyskretny sposób – w wybranym laboratorium wystarczy zamówić zestaw do pobrania próbki, które następnie należy odesłać kurierem. Dzięki temu nie trzeba odwiedzać laboratorium czy punktu pobrań – również wyniki zostają dostarczane pocztą. Laboratoria przykładają dużą wagę do tego, by badania były wykonane w sposób dyskretny.
Czy można odmówić wykonania testu na ojcostwo?
Zarówno matka, jak i domniemany ojciec dziecka mogą odmówić wykonania testu na ojcostwo. W takim wypadku pozostaje wykonać badanie na własną rękę, wykorzystując do tego mikroślady. Jest to jednak niezgodne z prawem i wynik takiego testu może być wykorzystany jedynie w celu prywatnym. Można ponadto zwrócić się do sądu, by ten zlecił wykonanie badań. Również wtedy strony mogą odmówić poddania się analizie, jednak wówczas zapadnie wyrok na korzyść osoby, która zwracała się do sądu.