Moje dziecko nie jest do mnie podobne... Może nie jestem jego ojcem?
 

Moje dziecko nie jest do mnie podobne… Może nie jestem jego ojcem?

moje dziecko nie jest do mnie podobne, dziecko podobne do pierwszego partnera

„Niedawno zostałem tatą i myślałem, że nic nie zburzy mojego szczęścia, ale… moje dziecko nie jest do mnie podobne! Mam ciemne włosy i oczy, a dziecko wygląda jak żona – blondyn z niebieskimi oczami. Nie mogę pozbyć się myśli, że wcale nie jestem jego ojcem! Co zrobić?” Z takim pytaniem zwrócił się do mnie Janek…

Moje dziecko nie jest do mnie podobne – to jak najbardziej możliwe

Na początek trochę genetyki i biologii. Połowę materiału genetycznego dziecko dziedziczy po ojcu (plemnik), a połowę po matce (komórka jajowa). Cechy wyglądu i niektóre cechy psychiczne oraz zdolności są właśnie zapisane w tych przekazanych genach. Większość cech trudno przewidzieć, zanim dziecko urodzi się i dorośnie, jednak niektóre można próbować określić.

Wiele cech naszego wyglądu (np. kolor oczu czy włosów) to cechy dominujące (silniejsze) lub recesywne (słabsze) dziedziczone w układzie dwóch genów. Rodzic może przekazać dziecku właśnie gen dominujący lub recesywny.

Przykładowo: za ciemne włosy odpowiada gen dominujący, a za jasne – recesywny. Wystarczy jeden gen dominujący z dwóch, żeby włosy dziecka były ciemne. Aby były jasne, oba geny muszą być recesywne.

Ciekawy artykuł: Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

W jaki sposób takie cechy są dziedziczone? Sprawdźmy na przykładzie

Dziecko o ciemnych włosach może mieć oboje rodziców o ciemnych włosach albo jednego rodzica o włosach ciemnych, a drugiego – o jasnych. A jeśli chodzi o jasne włosy? Oboje mają włosy jasne, tylko jedno z rodziców ma włosy jasne albo… zarówno matka, jak i ojciec mają włosy ciemne!

Wiąże się to z prostym faktem, że przy włosach ciemnych jeden z genów może być recesywny. Gdy ojciec ma więc ciemne włosy (w tym jeden gen recesywny, drugi dominujący), matka również ma włosy ciemne (jeden gen recesywny, drugi dominujący), mogą oni przekazać dziecku 2 geny recesywne.

W przypadku Janka, który ma włosy i oczy ciemne, obecny jest więc prawdopodobnie ten układ genów – jeden gen recesywny, drugi dominujący. Matka dziecka ma jasne włosy i oczy (a więc dwa geny recesywne). Dziecku przekazali po jednym recesywnym genie – i dlatego jego włosy i oczy są również jasne.

Na podstawie wyglądu nie da się ustalić ojcostwa

Jeśli masz wątpliwości z rodzaju „Moje dziecko nie jest do mnie podobne”, nie zadręczaj się więc różnymi myślami. I pamiętaj, że jedynym pewnym sposobem na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa jest genetyczne badanie na ojcostwo.

Taki test wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność na zawsze. Można je ponadto wykonać anonimowo (bez podawania danych osobowych uczestników) i na podstawie dowolnych próbek, np. używanego smoczka, włosów z cebulkami czy chusteczki z katarem.

Zobacz też: Test DNA na ojcostwo – 5 zaskakujących ciekawostek

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA