gorny-mobile_25.03.20
img

Sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo – czy jest możliwe?

sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo

Testy genetyczne są najpewniejszym sposobem, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. To właśnie dlatego korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale też sądy i policja. Zdarza się jednak, że komuś po głowie chodzi sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo… Jeśli w teście uczestniczą właściwe osoby, jest to praktycznie niemożliwe. Dlaczego?

Rezultat testu na ojcostwo – niektórzy chcą go zmienić…

…kierując się naprawdę bardzo różnymi motywami. Jedni chcą uniknąć płacenia alimentów lub wręcz przeciwnie – zyskać dodatkowe pieniądze, inni ukryć przed partnerem zdradę, a jeszcze kolejni po prostu boją się możliwego wyniku. Czy mają jakieś szanse, aby sfałszować rezultat i „oszukać przeznaczenie”?

Sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo – właściwie niemożliwe

Nieważne, czy test zostanie wykonany na podstawie mikrośladu (np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy guma do żucia), wymazu z policzka czy krwi – wynik badania ojcostwa zawsze będzie taki sam i całkowicie jednoznaczny.

DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu, a analizowane fragmenty nigdy się nie zmieniają. Co więcej, w badaniu porównuje się ze sobą profile genetyczne (zwane „genetycznymi odciskami palca”) – każdy z nas ma swój unikatowy profil, który dziedziczy po rodzicach.

To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek

Jeśli tylko próbka zostanie pobrana od właściwej osoby, można mieć więc pewność, że ojcostwo zostanie wykluczone bądź potwierdzone. Co ważne, sądowy test DNA na ojcostwo wymaga skorzystania ze specjalnej procedury. Obejmuje ona m.in. pobranie próbek w obecności świadków i dokładne sprawdzenie tożsamości badanych.

Alkohol, choroba czy resztki jedzenia – nie mają wpływu na wynik

Zdarza się, że uczestnicy badania ojcostwa próbują wpłynąć na wynik, wykorzystując alkohol, narkotyki, leki czy pobierając próbkę w czasie infekcji. Niektóre osoby celowo lekceważą wskazówki laboratorium i bezpośrednio przed pobraniem materiału jedzą, żują gumę, palą papierosy czy zanieczyszczają jamę ustną w inny sposób.

To jednak nie ma zupełnie żadnego znaczenia dla uzyskanego wyniku. Być może okaże się, że próbka będzie zanieczyszczona i niezbędna stanie się dodatkowa analiza, ale to tylko wydłuży wykonanie testu na ojcostwo. Nie zmieni jednak rezultatu.


Czat

Zobacz też: 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
DNA z włosa, DNA z włosa bez cebulki, z czego można pobrać DNA
DNA z włosa i innych nietypowych próbek

Chcesz wykonać badanie na ojcostwo, ale nie masz możliwości pobrania wymazu z policzka? Nic straconego! Laboratorium może pobrać DNA z...

Zamknij