gorny-mobile_25.03.20

Co zrobić, gdy nie można pobrać wymazów z policzka?

Co zrobić gdy nie można pobrać wymazów z policzka

Wymaz z błony śluzowej policzka jest materiałem sterylnym i bardzo trwałym, co więcej znajdujące się w nim DNA potrafi przez długi czas zachować swoje właściwości. Z tego też względu należy do najczęściej wykorzystywanych źródeł materiału genetycznego w prywatnych oraz sądowych testach na ojcostwo. Aby móc pobrać taki wymaz potrzebny jest jednak bezpośredni kontakt z osobą, która ma uczestniczyć w badaniu. A co zrobić jeśli osoba ta nie żyje, przebywa za granicą lub miejsca jej pobytu nie da się ustalić ? Odpowiedź jest prosta: wykorzystać „mikroślady”.

Nie tylko wymazy…

Wymaz policzkowy nie jest jedynym źródłem materiału genetycznego. DNA można bez problemu wyizolować również z innych próbek, a to wszystko dzięki temu, że znajduje się ono w zasadzie w każdej komórce żywego organizmu. Człowiek zostawia swoje DNA na wielu przedmiotach codziennego użytku, np. na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia czy wypalonym papierosie. DNA znajduje się ponadto w cebulkach włosowych oraz we krwi. Wszystkie te materiały (jak i wiele innych) mogą zatem posłużyć jako próbka do prywatnego testu na ojcostwo.

Wady próbek mikrośladowych

Z próbkami mikrośladowymi jest jeden podstawowy problem, nie są sterylne. Bardzo łatwo mogą one ulec zanieczyszczeniu obcym DNA – wystarczy dotknąć taką próbkę ręką. Laboratoria genetyczne oczywiście doskonale sobie z tym radzą, prowadząc kontrolę tego rodzaju materiałów. Niesterylny charakter mikrośladów sprawia, że izolacja DNA staje się w tym przypadku znacznie trudniejsza, a uzyskane DNA ma zwykle niższą jakość. Wszystkie te czynniki powodują, że mikroślady zalicza się do tzw. próbek niestandardowych, wykorzystywanych najczęściej w przypadkach wspomnianych na początku, a więc braku możliwości bezpośredniego pobrania wymazu.

Kiedy analiza mikrośladów nie będzie możliwa?

Trzeba pamiętać, że analiza mikrośladów jest dopuszczalna tylko w przypadku gdy test na ojcostwo jest o charakterze prywatnym. Chcąc zrealizować badanie zgodne z sądową procedurą nie będziemy już mogli dostarczyć tego typu próbek. Dlaczego? Wynika to z braku pewności, co do ich rzeczywistego pochodzenia. Sąd nie uzna wyniku badania za wiarygodny dowód w prowadzonym postępowaniu, nie mając gwarancji, że badane materiały faktycznie należały do konkretnych osób.


Zobacz też:

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
sądowy test na ojcostwo, sądowe testy na ojcostwo, test na ojcostwo do celów sądowych, testy na ojcostwo do celów sądowych, ustalanie ojcostwa do celów sądowych, sądowe badania ojcostwa, sądowe badanie ojcostwa, sądowe badanie na ojcostwo, sądowe badania na ojcostwo
Dlaczego w sądowym teście na ojcostwo nie wykorzystuje się próbek niestandardowych?

Laboratoria genetyczne zajmujące się testami na ojcostwo dzielą analizowane próbki na standardowe i niestandardowe. Do pierwszej grupy należą wymazy z...

Zamknij