Testy ojcostwa bez próbki ojca!

niejednoznaczny wynik testu na ojcostwo, kiedy wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny
Wielu z Państwa bardzo często zastanawia się jak przeprowadzić test na ojcostwo w sytuacji kiedy potencjalny ojciec nie żyje. Pierwsza myśl jaka przychodzi to ekshumacja zwłok wraz z pobraniem próbki materiału (np.: kości, fragmentu tkanek). Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia pobranie materiału bezpośrednio od ojca. Niemniej jednak ekshumacja wymaga dopełnienia wielu formalności prawno-administracyjnych stąd też wielu z Państwa rezygnuje z tego kroku.
.

I w tej właśnie sytuacji zastosowanie ma dzisiejsza genetyka oraz zaawansowana statystyka, które dostarczają Państwu 3 podstawowe metody umożliwiające ustalenie ojcostwa bez bezpośredniego udziału ojca:

1. Przebadanie najbliższych krewnych ojca oraz dziecka

Do badania na ojcostwo pobiera się materiał od rodziców, rodzeństwa lub innych potomków potencjalnego ojca oraz od dziecka. Badanie polega na ustaleniu profilów DNA wszystkich osób ujętych w badaniu oraz wykonaniu analizy statystycznej, która określa prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanymi osobami.

Zwykle w tego typu przypadkach uzyskuje się wynik z prawdopodobieństwem ponad 98%.
Połączenie genetyki z analizą statystyczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji kiedy badane dziecko jest płci żeńskiej.

2. Analiza linii ojcowskiej (badanie chromosomu Y)

Kiedy badane dziecko jest płci męskiej a wśród dostępnych krewnych ojca są takie osoby jak: ojciec zmarłego potencjalnego ojca, brat ojca lub inni potomkowie ojca płci męskiej wówczas możliwa jest analiza chromosomu Y.

Chromosom Y występuje tylko u mężczyzn, ponieważ determinuje męską płeć. Każdy ojciec przekazuje swojemu synowi chromosom Y , który następnie jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jako, że w chromosomie Y bardzo wolno występują zmiany materiału genetycznego, zakłada się, że identyczny chromosom Y posiada dziadek z wnukiem czy bratanek ze stryjem.

Stąd też badając krewnego ojca (spokrewnionego z nimi w prostej linii męskiej) oraz dziecko uzyskuje się jednoznaczną odpowiedź co do pokrewieństwa.Oczywiście takie badanie nie może zostać wykonane jeśli w grę wchodzi dwóch mężczyzn rozważanych jako potencjalnych ojców, którzy są ze sobą spokrewnieni w prostej linii męskiej (np.: dwóch braci, syn i ojciec itp.). W takiej sytuacji zarówno dziecko jak i domniemani ojcowie posiadają taki sam chromosom Y dlatego też bezcelowe jest wykonywanie badania w takim układzie.

3. Badanie próbek DNA należących do ojca

Jeśli po zmarłym ojcu pozostały Państwu takie próbki jak włosy z cebulkami, plamy krwi, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, to z takich próbek można uzyskać DNA i porównać je z DNA pochodzącym od dziecka. Jest to typowe badanie ojcostwa wykonywane z tzw. mikrośladów czyli niestandardowych próbek zawierających DNA.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA