Tak! Testy na ojcostwo możesz wykonać nie zamawiając zestawu do pobierania próbek. Wypełnij tylko formularz badania dostępny na stronie laboratorium, wydrukuj go i podpisz. Wymaz z policzka zastąp natomiast dowolnym mikrośladem. To badanie da Ci taka samą pewność, jak badanie wykonane ze standardowej próbki, a więc z wymazu z policzka.
Testy na ojcostwo z mikrośladów – czyli z czego?
Czyli ze wszystkich przedmiotów, na których może znajdować się niewielka ilość materiału genetycznego danej osoby – włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, dziecięcego smoczka, niedopałka papierosa, paznokci wyciętych ze skórkami czy nadmuchiwanego przez tę osobę balonika. Potwierdzić lub wykluczyć czyjeś ojcostwo można również badając kubki, szklanki, sztućce, tampony, patyczki do czyszczenia uszu z woskowiną, podpaski jak i bardzo wiele innych przedmiotów. Pewne testy na ojcostwo wykonuje się dziś z bardzo różnorodnych próbek. Wystarczy, że będą na nich obecne śladowe ilości DNA.
Testy na ojcostwo – próbki zbieraj w rękawiczkach, ewentualnie przez chusteczkę lub woreczek
Chodzi tutaj o to, aby nie dotykać zbieranych próbek gołymi rękoma w miejscach, gdzie może być obecny materiał genetyczny uczestnika badania (gumki smoczka, główki szczoteczki do zębów, wacika patyczka do czyszczenia uszu itp.). Zebrane próbki możesz następnie umieścić w czystej, papierowej kopercie lub jałowym kubeczku, w którym oddaje się próbki moczu do badania. Jeśli są mokre, nie wkładaj ich tam jednak od razu – odłóż je i poczekaj aż wyschną, a dopiero potem zapakuj. Jeśli do testu na ojcostwo zamierzasz przekazać jakieś przedmioty wykonane ze szkła (kubek, szklankę, butelkę po napoju), umieść je w tekturowym lub plastikowym pudełku. Wówczas nie zbiją się, gdy będą jechać do laboratorium. Klienci wykonujący testy na ojcostwo dostarczają próbki w różny sposób: wysyłają je pocztą lub kurierem, albo przychodzą z nimi osobiście do placówki.
Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie: „A co z jakością? Czy pobrane przeze mnie próbki nie stracą swoich właściwości zanim dotrą do laboratorium?” Odpowiedź brzmi nie. Mikroślady są bardzo dobrym nośnikiem DNA i jeśli tylko dobrze je zabezpieczysz, nic nie powinno im się stać. A nawet jeśli z jakiegoś powodu nie będą mogły zostać wykorzystane w badaniu, zostaniesz poproszony o dostarczenie kolejnych. Część laboratoriów analizuje je wtedy bezpłatnie, część za dopłatą. Pamiętaj, że testy na ojcostwo muszą być prowadzone w sposób rzetelny, aby ich wynik był pewny. Obowiązkiem każdego profesjonalnego laboratorium jest uczynić wszystko, aby tak wynik osiągnąć.
Testy na ojcostwo – jak możesz zlecić badanie nie kupując zestawu
Wypełnij znajdujący się na stronie laboratorium formularz zlecenia badania, wydrukuj go i złóż na nim własnoręczny podpis. Teraz zaadresuj kopertę, wpisując na nią dane laboratorium i włóż do niej wszystkie pobrane próbki oraz wypełniony formularz. Tak przygotowaną przesyłkę przekaż kurierowi lub nadaj na poczcie. W ciągu najbliższych kilku dni poznasz wynik. Pamiętaj, że możliwości są dwie, tj. testy na ojcostwo mogą albo pewnie potwierdzić ojcostwo, albo pewnie je wykluczyć.
Testy na ojcostwo – nie ma znaczenia skąd zostanie pobrane DNA do badania
Materiał genetyczny znajdujący się w komórkach nabłonka wyścielających jamę ustną nie różni się bowiem niczym od materiału znalezionego w cebulkach włosów czy na szczoteczce do zębów. Z tego właśnie powodu testy na ojcostwo wykonuje się zarówno z wymazów z wewnętrznej strony policzka jak i z mikrośladów. Te drugie w niektórych ośrodkach nazywane są próbkami „nietypowymi” lub „niestandardowymi”. Dla laboratorium z dużym doświadczeniem w analizowaniu bardzo różnorodnych źródeł DNA, każda próbka będzie jednak tak samo dobrym i wartościowym materiałem do badania, umożliwiającym pewne ustalenie ojcostwa.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!