test na ojcostwo w ciąży” width=”610″ height=”343″ />Test na ojcostwo w ciąży dostępny jest już po 10 tygodniu ciąży. Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają się całe życie i są ustalone już w życiu płodowym. Takie badanie gwarantuje więc równie pewny wynik jak wykonywane po urodzeniu dziecka. Pobranie próbek może nastąpić w czasie badań prenatalnych lub w czasie pobrania krwi matki (podobnie jak do morfologii).
Test na ojcostwo w ciąży – na czym polega?
Wykonując test na ojcostwo w ciąży najpierw koniecznie jest pobranie próbek wszystkich badanych (dziecko, matka, mężczyzna), a później – ustalenie ich profili genetycznych oraz ich porównanie. Próbki materiału dziecka można pobrać dwiema metodami. Pierwsza polega na pobraniu krwi matki i izolacji z niej DNA dziecka. Do testu wykorzystuje się też krew matki oraz wymaz z policzka od mężczyzny.
Drugą metodą jest pobranie materiału dziecka (płynu owodniowego) w czasie badań prenatalnych i porównanie jej z dowolnymi próbkami kobiety i mężczyzny (np. wymazem z policzka, używaną maszynką do golenia czy włosem z cebulką). Próbka dziecka może być też wykorzystywana do sprawdzenia, czy nie występują u niego wady genetyczne, np. zespół Downa. Bez względu na rodzaj wykorzystanych próbek, wynik testu będzie pewny i jednoznaczny.
Test na ojcostwo w ciąży – kiedy go wykonać?
Jeśli próbką do testu na ojcostwo w ciąży jest krew matki, badanie może być zrealizowane już po 10. tygodniu ciąży. Przy pobraniu DNA w czasie badań prenatalnych jednoznaczny test jest natomiast możliwy po 15. tygodniu. Tego typu test na ojcostwo warto wykonać w każdej niepewnej sytuacji. Dzięki temu będzie można zarówno uregulować sytuację prawną (np. wtedy, gdy mężczyzna nie wie, czy powinien uznać dziecko jeszcze przed urodzeniem), jak i zyskać spokój, który jest bardzo ważny na etapie ciąży.
Test na ojcostwo w ciąży – o czym mówi wynik?
Rezultat testu na ojcostwo w ciąży mówi o tym, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. To możliwe, ponieważ w badaniu porównuje się profile DNA. Są one nazywane „genetycznymi odciskami palca” – unikalnymi dla każdego człowieka, dziedziczonymi pół na pól po rodzicach i ustalonymi już w życiu płodowym. Dzięki temu test na ojcostwo w ciąży pozwala potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo, a co więcej – wystarczy wykonać jedno badanie w życiu.
Zobacz też: