Mówiąc o diagnostyce medycznej trzeba od razu zaznaczyć, że każde badanie, niezależnie od swojego rodzaju czy miejsca realizacji, może dać wynik niezgodny ze stanem faktycznym. Dotyczy to również testów na ojcostwo, choć takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jak laboratoria genetyczne chronią się zatem przed popełnieniem błędu?
Pracownicy laboratoriów genetycznych doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Kwestia ojcostwa jest tak ważna, że nie mogą sobie oni pozwolić na jakiekolwiek uchybienie. Wystawienie wyniku, które byłoby niezgodne z rzeczywistością mogłoby okazać się wyjątkowo negatywne w skutkach.
Informowanie klienta
Laboratoria genetyczne, które podchodzą do sprawy poważnie starają się informować swoich klientów o wszystkich działaniach, jakie należy podjąć, aby badanie ojcostwa – od samego początku aż do końca realizacji – przebiegało bez zakłóceń. Dotyczy to np. informacji odnoszących się do prawidłowego poboru próbek.
System zabezpieczeń
Placówki medyczne zajmujące się testami na ojcostwo wdrażają specjalne systemy zabezpieczeń. Docierające do laboratorium materiały są odpowiednio kodowane, dzięki czemu ryzyko jakiejkolwiek pomyłki – np. zamiany próbek – jest praktycznie niemożliwe. To samo tyczy się ochrony danych osobowych. Nie ma najmniejszych szans, aby informacje o wynikach badań dostały się w niepowołane ręce. Klient chcący uzyskać dane przez telefon zostanie najpierw poproszony o podanie ustalonego wcześniej hasła.
Gwarancja ponownego poboru próbki
Poboru próbek do testu na ojcostwo dla własnej wiedzy można dokonać samodzielnie. Choć cała procedura jest banalnie prosta, to zawsze istnieje niewielkie ryzyko, że zostanie przeprowadzona niewłaściwie. W razie gdyby wymazy pobrano w sposób niepozwalający na uzyskanie pełnego profilu genetycznego, klient zostanie poproszony o ich ponowne przygotowanie.
Wynik uzupełniony o dodatkowe informacje
Niektóre działające na polskim rynku laboratoria do samego wyniku badania, a więc informacji o ojcostwie, dołączają również profile genetyczne oraz rezultat dokładnej analizy statystycznej. Taki dokument podnosi oczywiście wiarygodność otrzymanego rezultatu. Przede wszystkim daje jednak możliwość jego późniejszej weryfikacji.
Prawidłowo przeprowadzone badanie DNA będzie w stanie potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem powyżej 99,99%, bądź je 100% wykluczyć. Uzyskanie wyniku niejednoznacznego lub takiego, które będzie określało pokrewieństwo z niższym prawdopodobieństwem stanowi sygnał, że należy podjąć kolejne, bardziej szczegółowe działania, np. włączyć do analizy następną osobę.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!