Święta po rozwodzie – 4 przydatne wskazówki

święta po rozwodzie

Święta po rozwodzie nie należą do najłatwiejszych… Trudno ustalić sposób i miejsce spędzania tego okresu, dlatego odpowiednio wcześnie warto wszystko zaplanować. Oto 4 przydatne wskazówki, które pomogą Ci przetrwać Boże Narodzenie!

1. Zaplanuj Święta – i nie odkładaj tego na ostatnią chwilę

To pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnej atmosfery i niezręcznych pytań w stylu „To chyba widzimy się wszyscy na wigilii, prawda?”. Im więcej czasu bliscy będą mieli na oswojenie się z sytuacją, tym lepiej. Łatwiej będzie im przywyknąć do myśli, że kolację wigilijną spędzisz – przykładowo – u teściów, a nie u rodziców.

Konkretny plan bardzo ważny jest też dla dzieci, ponieważ poprawia poczucie bezpieczeństwa i pozwala przygotować się do tego, co je czeka.

Zobacz też: Czy to moja rodzina?

2. Nie każ dzieciom wybierać – niech zrobią to dorośli

Ogromnym błędem jest poproszenie dzieci o decyzję, w jakim miejscu chciałyby spędzić święta. To powoduje, że muszą wybierać – między dziadkami, mamą a tatą czy innymi bliskimi… Konieczność dokonania takiego wyboru może być z kolei zbyt trudna i może stanowić dla dziecka emocjonalne obciążenie.

Święta po rozwodzie są już wystarczają trudne dla wielu dzieci – po co zatem zwiększać towarzyszący stres?

3. Święta po rozwodzie – unikaj rywalizacji

Każdy rodzic marzy o tym, żeby dzieci najlepiej czuły się właśnie z nim. Nie możesz jednak krytykować czy dyskredytować drugiego rodzica (i jego nowego partnera), sposobu spędzania świąt, prezentów, jedzenia czy dekoracji. Zamiast okazywania zazdrości ciesz się szczęściem swoich dzieci i nie rywalizuj z byłym małżonkiem.

4. Ustal plan świąt tak, żeby był sprawiedliwy

I żeby odpowiadał każdemu. Chociaż to będzie naprawdę trudne, zaprocentuje na przyszłość i pozwoli Wam jakoś się dogadać. Jak można ustalić plan i rozdzielić dni? Przykładowo: każdy dzień świąt i wigilia w innym miejscu, spędzenie świąt w tym roku tu, a w przyszłym tam, Boże Narodzenie tu, Wielkanoc tam.

To może Cię zainteresować: Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego – jak zgłosić urodzenie dziecka?


autor: Testynaojcostwo.pl | zdjęcie: 6979608/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA