Zażywasz statyny? Sprawdź, co na to Twoje geny

statyny skutki uboczne

Pamiętasz mój artykuł na temat zespołu Gilberta – jednego z najczęstszych schorzeń genetycznych? Może powodować nie tylko żółtaczkę, ale też nieprawidłową reakcję na niektóre substancje lecznicze. Jednymi z takich właśnie substancji są statyny, czyli leki wykorzystywane przy wysokim poziomie cholesterolu. Zażywasz statyny lub lekarz ma zamiar właśnie je u Ciebie wdrożyć? Warto wcześniej sprawdzić, czy to będzie dla Ciebie rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.

Statyny – nie zawsze będą całkowicie bezpieczne

Osoby z zespołem Gilberta to szczególna grupa, w której wprowadzenie leczenia statynami powinno odbywać się naprawdę ostrożnie. Dlaczego? Zespół Gilberta wiąże się ze słabym działaniem jednego z enzymów, co jest spowodowane mutacją w genie UGT1A1.

To z kolei może powodować nieprawidłowe przyswajanie niektórych substancji leczniczych, w tym właśnie statyn, co potencjalnie wiążę się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych – wymienionych w ulotce leku.

Mój artykuł na temat zespołu Gilberta: Zespół Gilberta – czy słyszałeś o jednej z najczęstszych chorób genetycznych?

Statyny skutki uboczne – jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy mutacji w genie UGT1A1?

Zdarzają się np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nudności, bóle głowy czy wzrost stężenia enzymów wątrobowych. Co ważne – może okazać się, że ze względu na mutację w genie UGT1A1 lek działa mocniej lub słabiej.

Przed wprowadzeniem konkretnego leku i jego dawki warto mieć zatem wiedzę o zespole Gilberta, by lekarz od razu mógł dostosować leczenie do możliwości organizmu.

Pamiętaj ponadto, że przy zespole Gilberta mogą pojawić się okresowe żółtaczki i inne objawy (z powodu wzrostu poziomu bilirubiny).

Ciekawy artykuł: Zaburzenia funkcji seksualnych? To może być nietolerancja glutenu

Statyny a zespół Gilberta – czy można się jakoś przebadać?

Tak – dostępne są badania genetyczne w kierunku mutacji w genie UGT1A1, które wystarczy wykonać raz w życiu, zyskując ważną informację na temat swojego zdrowia. Jeśli zażywasz statyny lub dopiero rozpoczniesz terapię, warto zatem rozważyć wykonanie takiego testu.

Pamiętaj jednak, że decyzję na temat leczenia zawsze podejmuje lekarz, a wyniki badania mogą mu w tym pomóc. Nigdy nie zmieniaj dawkowania leków bez jego zgody.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

zdjęcie: frolicsomepl.pixabay.com

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA