Gdy maluch przyjdzie na świat, rodzice wybierają mu imię i zgłaszają jego narodziny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co zrobić, gdy dziecko urodzi się w związku nieformalnym? Na czym polega rejestracja dziecka pozamałżeńskiego i kto może zgłosić je w USC? ✅ Dlaczego przed rejestracją w USC i uznaniem ojcostwa warto zrobić badanie DNA? Sprawdź – to proste!
Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego 2021 – tego się dowiesz:
- Jakie są formalności podczas rejestracji dziecka pozamałżeńskiego?
- Czy można uznać ojcostwo w czasie rejestracji w USC?
- Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego, gdy dziecko ma innego ojca prawnego
- Czy możliwa jest rejestracja dziecka w USC bez ojca?
- Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?
Jakie są formalności podczas rejestracji dziecka pozamałżeńskiego?
Zgłosić narodziny dziecka mogą przede wszystkim matka lub ojciec (prawny) albo ich pełnomocnik. Jest to bezpłatna usługa, a zgłoszenia dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przez internet. Musi to być USC właściwy dla miejsca narodzin dziecka, a nie jego miejsca zamieszkania czy miejsca zamieszkania rodziców.
⏩ Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego może nastąpić w ciągu 21 dni od momentu wydania w szpitalu karty urodzenia.
Jakie dokumenty przygotować? Wystarczy dokument tożsamości osoby zgłaszającej. W urzędzie zostanie przygotowany specjalny protokół do podpisania – zawierający dane dziecka i rodziców. Urzędnik wyda następnie odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i powiadomienie o zameldowaniu.
🌐 Zarejestrować dziecko w USC można również przez internet – nie trzeba stawiać się w urzędzie osobiście. To bardzo duże ułatwienie, które pozwala załatwić wszystkie formalności szybko i bez wychodzenia z domu.
Czy można uznać ojcostwo w czasie rejestracji w USC?
Żeby ojciec mógł zgłosić narodzenie dziecka, musi być jego ojcem prawnym. W przypadku dziecka narodzonego w nieformalnym związku najczęściej konieczne jest uznanie ojcostwa. To dobrowolne oświadczenie mężczyzny, że jest ojcem. Musi ono zostać potwierdzone przez matkę.
Uznać ojcostwo można jeszcze w ciąży, jednak wiele rodzin decyduje się na uznanie ojcostwa w czasie rejestracji w USC. Wtedy do urzędu zgłaszają się zarówno mężczyzna, jak i matka.
To może Cię zainteresować: Uznanie ojcostwa – na czym polega?
Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego, gdy dziecko ma innego ojca prawnego
Gdy matka dziecka ma męża albo gdy od unieważnienia lub ustania jej małżeństwa minęło mniej niż 300 dni – ojcem prawnym dziecka jest w tej sytuacji (były) mąż. To on zostanie wpisany do aktu urodzenia bez względu na to, czy utrzymuje z matką jakikolwiek kontakt. Zastosowanie ma bowiem zasada domniemania ojcostwa. Aby ojciec biologiczny stał się ojcem prawnym, trzeba najpierw zaprzeczyć ojcostwo.
Poczytaj więcej: Urodzenie dziecka po rozwodzie – kto jest ojcem?
Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?
⏩ Wielu mężczyzn decyduje się uznać ojcostwo pod wpływem impulsu czy by ratować związek – mimo wątpliwości. Tymczasem po uznaniu ojcostwa mężczyzna staje się ojcem prawnym, z czym wiążą się nie tylko prawa, ale też obowiązki, m.in. finansowe. Przykładowo: jeśli uznasz ojcostwo, zaczniesz płacić alimenty, a potem okaże się, że to nie Twoje dziecko – nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy.
Przy braku pewności co do ojcostwa warto wykonać test na ojcostwo. To pozwoli podjąć odpowiednią decyzję i uchronić przed ewentualnymi konsekwencjami.
Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego (i nie tylko) następuje w czasie 21 dni. W ciągu tych trzech tygodni można spokojnie przeprowadzić test na ojcostwo. Co ważne, jego realizacja jest możliwa nawet w ciąży! Wynik takiego badania to niepodważalna pewność, która ułatwia wiele rodzinnych spraw.
Czy możliwa jest rejestracja dziecka w USC bez ojca?
Zgłosić urodzenie dziecka może jedna osoba, np. sama matka. Nie ma potrzeby, aby robili to oboje opiekunowie prawni.
⏩ Jeśli dziecko nie ma ojca prawnego (np. mężczyzna nie uznał ojcostwa, dziecko urodziło się poza małżeństwem i nie zachodzi zasada domniemania), jako imię ojca wpisywane jest imię podane przez matkę lub jedno z popularnych polskich imion, a nazwisko dziecka to nazwisko matki.
Zobacz też: Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży [INFOGRAFIKA]
Zdjęcie: Aymanjed/pixabay.com
Brak komentarzy, bądź pierwszy!