Zaprzeczenie ojcostwa to postępowanie, które ma na celu udowodnienie, że prawny ojciec dziecka nie jest ojcem biologicznym. Gdy dziecko przyszło na świat w małżeństwie albo w czasie do 300 dni od jego unieważnienia albo ustania, domniemywa się, że (były) mąż matki jest jego ojcem. Jeśli w rzeczywistości to nieprawda, konieczne jest właśnie zaprzeczenie ojcostwa.
Jak można zaprzeczyć ojcostwo?
Kiedy można zaprzeczyć ojcostwo?
Jakie dokumenty są potrzebne do zaprzeczenia ojcostwa?
Gdzie można złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa?
Jak można zaprzeczyć ojcostwo?
Postępowanie sądowe wykazujące, że mężczyzna będący ojcem prawnym dziecka nie jest jego ojcem biologicznym, ma miejsce stosunkowo często. Jak można zaprzeczyć ojcostwo? Trzeba złożyć pozew, a następnie udowodnić swoje racje. Najpewniejszym dowodem dla sądu jest wynik testu na ojcostwo. Co ważne, wynik badania prywatnego (nawet bez udziału matki) w wielu przypadkach jest wystarczający.
Kiedy można zaprzeczyć ojcostwo?
A kiedy można zaprzeczyć ojcostwo? Mąż matki (ojciec) ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka, a matka – 6 miesięcy od dnia porodu. Pozew może złożyć również pełnoletnie dziecko w ciągu trzech lat od ukończenia pełnoletniości. Terminy te są więc krótkie. Co ważne, pozew może zostać również złożony przez prokuratora, który nie jest ograniczony żadnym terminem.
Jakie dokumenty są potrzebne do zaprzeczenia ojcostwa?
Zatem jakie dokumenty są potrzebne do zaprzeczenie ojcostwa? Jest to przede wszystkim pozew – ojciec pozywa dziecko i matkę dziecka, matka męża i dziecko, a pełnoletnie dziecko matkę i jej męża (swojego ojca prawnego). Konieczne jest jeszcze wniesienie opłaty w wysokości 200 złotych. Później przed sądem osoba pozywająca musi udowodnić swoje racje.
Jeśli termin na wniesienie pozwu minął, pozew może wnieść prokurator, jednak najpierw konieczne jest „przekonanie” go, że jest to zasadne (najpewniejszym dowodem jest wynik testu na ojcostwo).
Gdzie można złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa?
Zastanawiasz się, gdzie można złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa? Pozew składa się do sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli tego nie da się określić – dla miejsca zamieszkania powoda.