Uznanie ojcostwa przed porodem – na jakich zasadach się odbywa?

Uznanie ojcostwa przed porodem to procedura, która może ograniczyć formalności do załatwienia już po urodzeniu się dziecka. Jest to również pewien sposób zabezpieczenia potomstwa, które zyskuje np. prawo do dziedziczenia na wypadek śmierci ojca. Uznanie ojcostwa przed porodem może zostać dokonane wyłącznie wówczas, kiedy kobieta i mężczyzna znajdują się w związku nieformalnym.

Ile kosztuje uznanie ojcostwa przed porodem?
Czy trzeba uznać ojcostwo przed porodem?
Co trzeba zrobić, żeby uznać ojcostwo przed porodem?
Gdzie można uznać ojcostwo przed porodem?

Ile kosztuje uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest bezpłatne – nie trzeba ponosić w związku z tym żadnych kosztów. Wszystkie procedury z tym związane nie wymagają wnoszenia opłat ze strony matki lub ojca dziecka i żaden urzędnik nie będzie tego wymagał od stron.

Czy trzeba uznać ojcostwo przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem nie jest koniecznością, a jedynie prawem osób żyjących w nieformalnym związku. W ten sposób można uniknąć wielu formalności po porodzie, a także dać dziecku nazwisko ojca. Bez formalnego uznania ojcostwa nie jest to możliwe – co ważne, ojcostwo musi potwierdzić zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Często po porodzie nie może ona udać się z partnerem do USC.

Co trzeba zrobić, żeby uznać ojcostwo przed porodem?

W celu uznania ojcostwa przed porodem, do USC musi udać się ojciec dziecka oraz matka. Bez względu na etap ciąży, kobieta musi przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające jej stan. Przed urzędnikiem para przedstawia dokumenty tożsamości i składa wniosek o uznanie ojcostwa przed porodem – kobieta nie musi składać takiego oświadczenia od razu, ma na to jeszcze 3 miesiące od daty złożenia oświadczenia przez ojca dziecka. Zazwyczaj jednak formalności są dopełniane w czasie jednej, wspólnej wizyty.

Gdzie można uznać ojcostwo przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest dokonywane w Urzędzie Stanu Cywilnego, który zlokalizowany jest w gminie lub w mieście zamieszkania ojca/matki dziecka. Nie ma takiej konieczności, by oświadczenia były składane w mieście zameldowania. Tak naprawdę para może się udać do dowolnego USC, chociaż z racji wygody wybiera się urząd położony najbliżej miejsca zamieszkania.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA