Uznanie ojcostwa przed porodem czy już po narodzinach dziecka?
 

Uznanie ojcostwa przed porodem czy już po narodzinach dziecka?

Polskie prawo dopuszcza uznanie ojcostwa przed porodem, kiedy rodzice dziecka trwają w związku nieformalnym. W ten sposób można ograniczyć formalności już po narodzinach maluszka, kiedy większości młodych rodziców cierpi na brak wolnego czasu.

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy jest tak na prawdę potrzebne?
Uznanie ojcostwa przed porodem – kto składa wniosek?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są korzyści?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są wady?

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy jest tak naprawdę potrzebne?

Uznanie ojcostwa przed porodem nie jest konieczne, jednak może ułatwić wiele spraw. Po narodzinach dziecka rodzice nie muszą się już udawać do USC, dziecko może otrzymać nazwisko ojca, który będzie uwzględniony w akcie urodzenia. Procedura wcześniejszego uznania ojcostwa ułatwia wiele formalności, a dodatkowo przynosi korzyści dla dziecka.

Uznanie ojcostwa przed porodem – kto składa wniosek?

Wniosek o uznanie ojcostwa przed porodem składają rodzice, którzy razem udają się do USC. Ojciec uznaje swoje ojcostwo przed kierownikiem, natomiast matka dziecka musi potwierdzić jego słowa. Procedura jest prosta, kobieta powinna mieć przy sobie zaświadczenie od ginekologa potwierdzające ciążę – nie ma znaczenia, czy jest ona już widoczna, czy może została dopiero potwierdzona.

Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są korzyści?

Uznanie ojcostwa przed porodem ułatwia formalności, pozwala na to, by dziecko otrzymało akt urodzenia i nazwisko swojego ojca. Jeśli ojciec umrze przed żywymi narodzinami dziecka, będzie ono jego spadkobiercą – jest to szansa na zabezpieczenie przyszłości maluszka. Uznanie ojcostwa pozwala załatwić jedną formalność, której i tak należałoby później dopełnić. Mężczyzna, który uznaje dziecko wcale nie musi być jego ojcem biologicznym.

Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są wady?

Wady sytuacji są widoczne dla mężczyzn, szczególnie jeśli uznają oni dziecko, które tak naprawdę nie jest z nimi biologicznie spokrewnione i dowiedzą się o tym dopiero po fakcie. Dziecko ma prawo do dziedziczenia, matka może zażądać środków na utrzymanie siebie i dziecka w okresie 3 miesięcy od porodu. Mężczyzna uznając swoje ojcostwo musi się również poczuwać do płacenia alimentów.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA