Testy na ojcostwo - dowiedz się o nich więcej
 

Testy na ojcostwo – dowiedz się o nich więcej

Testy na ojcostwo w ciąży - czy są konieczne, Jakie testy na ojcostwo w ciąży są najbardziej wiarygodne, Kiedy testy na ojcostwo w ciąży mogą nie być wiarygodne, Kto płaci za testy na ojcostwo w ciąży

Aktualnie wykonywanie testów na ojcostwo jest możliwe także w trakcie ciąży, nie tylko po narodzinach dziecka. Procedura przeprowadzenia testu może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Najważniejsze, aby znaleźć wiarygodne laboratorium oraz by dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda cały proces.

• Testy na ojcostwo w ciąży – czy są konieczne?
• Jakie testy na ojcostwo w ciąży są najbardziej wiarygodne?
• Kiedy testy na ojcostwo w ciąży mogą nie być wiarygodne?
• Kto płaci za testy na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo w ciąży – czy są konieczne?

Jeśli zaistniała konieczność potwierdzenia ojcostwa, istotną informacją jest fakt, że testy na ojcostwo można wykonywać także w ciąży – od jej ósmego tygodnia. To zapewnia spokój, ponieważ nie istnieje już konieczność oczekiwania aż przez dziewięć miesięcy, aby potwierdzić tak istotną informację. Jeśli jednak test w ciąży nie jest w danym przypadku tak bardzo ważny, można wykonać go już w drugiej dobie życia dziecka. Oba tryby wykonywania badania zapewniają taką samą pewność, przyjście dziecka na świat nie jest tak istotnym czynnikiem.

Jakie testy na ojcostwo w ciąży są najbardziej wiarygodne?

Najpewniejsze są testy, które zostały wykonane w godnym zaufania i mającym dobre rekomendacje laboratorium. Zapewniają one najbardziej jednoznaczne wyniki oraz, w porównaniu do testów wykonywanych w innych miejscach, są o wiele pewniejsze, ponieważ dotrzymuje się w nich najwyższej staranności, aby w procedurze badania nie wystąpiły żadne czynniki, które mogłyby takie badanie zafałszować lub przekłamać. Jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność co do wyniku, można skorzystać z badania, które zawiera jak największą ilość markerów.

Kiedy testy na ojcostwo w ciąży mogą nie być wiarygodne?

Test staje pod znakiem zapytania przede wszystkim wtedy, gdy nie został on wykonany w akredytowanym i certyfikowanym laboratorium, a cała procedura pozostawia wiele do życzenia. Warto także szukać miejsc, które mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu badań genetycznych. Dzięki temu mamy pewność, iż pracują w nich specjaliści, którzy znają się na tym, co robią. Można także upewnić się, że w laboratoriach funkcjonują i są w odpowiedni sposób przechowywane specjalne, służące do testu odczynniki chemiczne. Istotne jest także, czy dane laboratorium w przeszłości współpracowało np. z sądami.

Kto płaci za testy na ojcostwo w ciąży?

Wszystko zależy od powodu wykonywania testu. Często w sprawę zmieszany jest biegły sądowy, który o wszystkim decyduje. Najczęściej w takich przypadkach opłaty ponosi strona, która chce wiedzieć, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Istnieje oczywiście opcja, w którym obie strony dochodzą w tej kwestii do porozumienia i dzielą się kosztami. W przypadku prywatnego testu oczywiście zawsze płaci za niego zleceniodawca. Skarb Państwa płaci za badanie tylko wtedy, gdy dziecko znajduje się w specjalnym ośrodku i konieczne jest szybkie potwierdzenie ojcostwa – to jednak dzieje się już po przyjściu dziecka na świat, nie w ciąży.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA