Test ojcostwa to często jedyna szansa na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Wychowywanie nie swojego dziecka lub płacenie alimentów na cudzą pociechę obecnie nie jest czymś normalnym – w końcu każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, może wykonać badanie. Bez wychodzenia z domu i w korzystnej cenie, dlatego też warto korzystać z tej opcji.
Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?
Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Rozłożenie płatności na raty to oferta wielu laboratoriów w całym kraju, dlatego też warto zapytać o taką możliwość przed zleceniem badania. Nie każde laboratorium oferuje taką możliwość i o tym należy pamiętać. Wybór tego typu placówek jest jednak spory, dlatego też każdy można znaleźć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Możliwe jest samodzielne pobranie próbek, które posłużą do wykonania badania na ojcostwo. Dotyczy to wymazu z wewnętrznej części policzka czy analizy tzw. mikrośladów. Nie ma natomiast możliwości samodzielnego pobrania próbki krwi, taki materiał genetyczny wymaga wizyty w laboratorium.
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Zarówno przetoczenie krwi, jak i przeszczep narządów czy szpiku kostnego może zafałszować wynik testu na ojcostwo z krwi. Z tego też powodu bezpośrednio po wykonaniu takich zabiegów zaleca się analizę DNA na podstawie wymazu z policzka lub mikrośladów. Taka próbka daje wiarygodny wynik i nie ma zagrożenia wykrycia tzw. „podwójnego DNA”, które powodowałoby konieczność powtórzenia całej analizy.
Co się stanie, jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?
Nieprawidłowe pobranie próbek jest problemem, który eliminuje materiał genetyczny z dalszej analizy, ponieważ uzyskany wynik takiego badania DNA byłby niewiarygodny. Konieczne jest ponowne pobranie próbki do testu na ojcostwo i następnie przekazanie jej do laboratorium. Jeśli próbka zostałaby uszkodzona czy nieprawidłowo pobrana w laboratorium, takie ponowne pobranie nie powinno dodatkowo obciążać klienta zlecającego badanie.