Test na ojcostwo - jak wygląda z punktu widzenia pacjenta i czy może stanowić dowód w sądzie?
 

Test na ojcostwo – jak wygląda z punktu widzenia pacjenta i czy może stanowić dowód w sądzie?

Jak wygląda test na ojcostwo z punktu widzenia pacjenta

Test na ojcostwo to metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, która jest nie tylko wykorzystywana w celach prywatnych, ale również jako dowód sądowy. Szacuje się, że testy mają nawet 99% wiarygodności. Warto wiedzieć czym różnią się badania na ojcostwo oraz w jaki sposób można je zrealizować.

Test na ojcostwo – gdzie można go zrealizować?
Jak wygląda test na ojcostwo z punktu widzenia pacjenta?
Test na ojcostwo zlecany prywatnie czy przez sąd – jakie są różnice?
Prywatny test ojcostwa – czy można go wykorzystać w sądzie?

Test na ojcostwo – gdzie można go zrealizować?

Test na ojcostwo wykonuje się w laboratorium wyspecjalizowanym w wykonywaniu testów genetycznych. Tego typu placówki lub chociaż punkty poboru znajdują się w każdym większym mieście. Popularnością cieszą się również testy wykonywane w domu, które odsyła się do wybranego laboratorium przy pomocy kuriera. Daje to możliwość oszczędności czasu klienta.

Jak wygląda test na ojcostwo z punktu widzenia pacjenta?

Test na ojcostwo wygląda jak wiele zwykłych badań. Najpopularniejszą metodą na wykonanie badania ojcostwa jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka od dziecka i domniemanego ojca. Jest to całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna metoda. Istnieje również możliwość wykonania analizy na podstawie próbki krwi żylnej lub innego materiału genetycznego – włosa, zużytej chusteczki czy śliny.

Test na ojcostwo zlecany prywatnie czy przez sąd – jakie są różnice?

Tak naprawdę testy prywatne i testy wykonywane drogą sądową, zasadniczo się nie różnią. Próbki do testów sądowych pobiera się zawsze w obecności pracownika medycznego w punkcie pobrań. Wynik testu musi zostać poddany dodatkowej analizie przez specjalistów zajmujących się badaniami na ojcostwo, którzy pełnią rolę biegłych. Sam sposób analizy genetycznej nie różni się jednak od tego, który zlecamy samodzielnie.

Prywatny test ojcostwa – czy można go wykorzystać w sądzie?

Niestety – prywatny test na ojcostwo jest traktowany jako pośredni dowód sądowy. Nie ma bowiem pewności, że wynik nie został sfałszowany i że próbki zostały pobrane w sposób prawidłowy. Jeśli jest taka potrzeba, sąd może jednak zlecić wykonanie badania genetycznego zgodnie z wymaganymi obostrzeniami. Wówczas wynik będzie uznawany za w pełni wiarygodny.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA