Test DNA na ojcostwo. Jak go wykonać?

test dna na ojcostwo

Masz wątpliwości dotyczące swojego ojcostwa? Chcesz zyskać spokój na zawsze i mieć 100% pewności? Podpowiadam Ci m.in., gdzie można pobrać próbki do testu DNA na ojcostwo, jakie próbki można zbadać oraz czym różni się test sądowy od prywatnego.

Test DNA na ojcostwo – gdzie można pobrać próbki (w placówce czy samodzielnie)?

Próbki do testu DNA na ojcostwo można pobrać zarówno w placówce, jak i samodzielnie w domu. Aby wykonać test w domu, należy zamówić zestaw do pobierania próbek, następnie pobrać wymaz z policzka, spakować odpowiednio próbkę i odesłać do laboratorium. Można również przesłać do laboratorium przedmioty z DNA…

Test DNA na ojcostwo – jakie próbki można zbadać?

Każda komórka organizmu człowieka ma takie samo DNA, dlatego rodzaj pobranej próbki nie ma tutaj zupełnie znaczenia. Można zatem pobrać wykonać wymaz z policzka bądź skorzystać z całej gamy tak zwanych mikrośladów, m.in. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, szczotki do włosów (na której znajdują się włosy z cebulkami), gumy do żucia, niedopałka papierosa, szklanki po napoju czy chusteczki do nosa.

Test DNA na ojcostwo – jaka jest pewność wyniku?

Pewność wyniku testu DNA na ojcostwo jest jednoznaczna, również wtedy, gdy bada się tylko ojca i dziecko (jeśli badanie zostało wykonane na podstawie 24 lub 34 markerów genetycznych). Bardzo ważne, aby laboratorium, do którego wysyłamy próbki, posiadało Akredytację PCA zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025 i certyfikaty (m.in. ISFG i GEDNAP). Laboratorium powinno brać też udział w programach biegłości, na przykład CTS.

Jak wygląda test DNA na ojcostwo?

Badanie jest bardzo proste, polega na pobraniu wymazu z policzka lub przekazaniu przedmiotu zawierającego materiał genetyczny i wyizolowaniu DNA. Później ustala się profile genetyczne badanych osób, które należy ze sobą porównać.

Test DNA na ojcostwo – czym różni się test sądowy od prywatnego?

Badanie DNA ustalające ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży lub po narodzinach dziecka. Testy prywatne po narodzinach są najczęściej dowodem wstępnym, jednak w niektórych przypadkach ich wyniki mogą być uznane za dowód rozstrzygający. Do takiego testu próbek nie trzeba pobierać w placówce, a w badaniu nie musi brać udziału matka.

Badania na ojcostwo do celów sądowych odbywają się z wykorzystaniem pełnej procedury sądowej. Co to oznacza? W skrócie, odbywa się to w placówce w obecności świadków, pobierany jest wymaz z policzka. Test DNA na ojcostwo najczęściej wykorzystywany jest w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa czy alimenty.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA