Realia wykonywania testu na ojcostwo w trakcie ciąży
 

Realia wykonywania testu na ojcostwo w trakcie ciąży

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny, Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży, Ile trzeba czekać na wynik testów na ojcostwo w ciąży

Powszechnie panuje stereotyp, że aby wykonać test na ojcostwo dziecko musi być już urodzone. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby mieć pewność, co do ojcostwa lub móc je ostatecznie zanegować, takie badania można wykonać znacznie wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. 

  1. Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
  2. Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?
  3. Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży?
  4. Ile trzeba czekać na wynik testów na ojcostwo w ciąży?

Kiedy najwcześniej można wykonać test na ojcostwo? 

Badania DNA można wykonać już w 8 tygodniu ciąży. Co ważne przy tego typu zabiegach, badanie jest w 100 % bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dodatkowo badanie daje również całkowitą pewność, co do tego, że wynik będzie zgodny z prawdą. Nie ma mowy o pomyłce – zbadane zostaje aż 2688 markerów DNA dziecka i ojca, nie ma zatem mowy o pomyłce.

Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Badania na ojcostwo w żaden sposób nie stanowią zagrożenia dla życia matki oraz dziecka. Test polega na pobraniu wymazu z policzka ojca i porównaniu jego parametrów z parametrami DNA dziecka, związanego z krwią matki. Test polega więc na pobraniu krwi od matki i późniejszym laboratoryjnym porównaniu pobranych tkanek.

Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży?

Jeśli chodzi o materiały potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży – do analizy w tym badaniu konieczne jest pobranie wymazu śliny z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca oraz pobranie krwi z żyły odłokciowej od matki (jak w przypadku zwyczajnej morfologii). Poza tym nie są potrzebne żadne inne materiały genetyczne, które w nadmierny sposób naruszałyby bezpieczeństwo i zdrowie płodu czy jego matki.

Ile trzeba czekać na wynik testów na ojcostwo w ciąży?

Czas oczekiwania jest na ogół związany z miejscem, w którym wykonujemy badanie. Niektóre laboratoria oferują wyniki już po 24 godzinach od dostarczenia do nich materiałów genetycznych. Natomiast standardowym okresem oczekiwania są 3-5 dni, bywa jednak tak, że na badania czeka się dłużej – około dwóch tygodni, wszystko zależy jednak od wybranej przez nas placówki. Wiele punktów badawczych, za dodatkową opłatą, oferuje także usługę szybszą, gdzie po 24-48 godzinach możemy spodziewać się już wyników badań.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA