Procedura przeprowadzania testów na ojcostwo
 

Procedura przeprowadzania testów na ojcostwo

Ojcostwo nie zawsze jest pewnikiem – dotyczy sytuacji, w których matka dziecka miała więcej niż jednego partnera, mogło dojść do pomyłki podczas narodzin lub jeśli do zapłodnienia doszło metodą in vitro. Nawet wcześniejsze uznanie ojcostwa nie wyklucza możliwości wykonania testów DNA, które zapewniają 99% skuteczności i mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań.

Uznanie ojcostwa – jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?
Uznanie ojcostwa – jakie czynniki są badane w przypadku testu na ojcostwo?
Czy do uznania ojcostwa konieczna jest zgoda ojca?
Uznanie ojcostwa – czy można ustalić ojcostwo w przypadku śmierci dziecka?

Uznanie ojcostwa – jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?

Uznanie ojcostwa może opierać się na wyniku badań genetycznych, które potwierdzą lub wykluczą pokrewieństwo ojca oraz dziecka. Można je wykonać prywatnie, w dowolnym momencie. Na wynik badań wykonywanych na podstawie wymazu z policzka czeka się około 5 dni roboczych. Kiedy do badania wykorzystuje się mikroślady to czas oczekiwania na wynik jest nieco dłuższy i wynosi 7-10 dni roboczych.

Uznanie ojcostwa – jakie czynniki są badane w przypadku testu na ojcostwo?

Nowoczesne testy na ojcostwo opierają się na skomplikowanej analizie genów, dzięki czemu mają wysoką wiarygodność. Do badania brane są tzw. markery, czyli miejsca na DNA. Im większa liczba badanych markerów, tym większa jest wiarygodność wykonywanej analizy – laboratoriów ma wówczas szersze możliwości porównania materiału genetycznego pochodzącego od domniemanego ojca oraz od dziecka.

Czy do uznania ojcostwa konieczna jest zgoda ojca?

Kiedy badania na ojcostwo są zlecane przez sąd to w celu wykonania testów DNA wymagana jest zgoda ojca. Nie ma jednak żadnych narzędzi prawnych, by zmusić mężczyznę do poddania się takiemu badaniu. Brak zgody na udział w testach skutkuje zazwyczaj wyrokiem na jego niekorzyść. Wykonując badania do celów prywatnych możliwe jest wykonanie badania bez zgody mężczyzny na podstawie pozyskanych od niego mikrośladów. Wiele matek decyduje się na taki krok, jednak wynik nie może stanowić dowodu w sprawach sądowych.

Uznanie ojcostwa – czy można ustalić ojcostwo w przypadku śmierci dziecka ?

Możliwe jest ustalenie ojcostwa, nawet jeśli domniemany ojciec lub dziecko nie żyją. W tym celu konieczne jest pozyskanie mikrośladów – może to być włos, fragment paznokcia, czy zużyta szczoteczka do zębów. Zazwyczaj badanie jest możliwe do wykonania w niedługim czasie po śmierci, ponieważ mikroślady to materiały biologiczne – ulegają więc szybkiej degrada

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA