Koszt ustalenia ojcostwa - kto i ile zapłaci za test?
 

Koszt ustalenia ojcostwa – kto i ile zapłaci za test?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa, Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa, Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa, Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa
Ustalenie ojcostwa jest niezwykle ważną sprawą w życiu rodzica. Testy pomagają rozwiać wątpliwości dotyczące poczęcia dziecka. Przydają się także podczas rozpraw w sprawie ustalenia alimentów czy niewierności.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?
Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa?
Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa?
Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Test na ojcostwo można wykonać jedynie prywatnie. Ceny są różne, w zależności od sytuacji, z którą zgłaszamy się do laboratorium. Analizy zwykłe, potwierdzające ojcostwo z wymazów lub mikrośladu kosztują od 649 zł do 1477 zł. Badania zlecone przez sąd wymagają pobrania wymazów w określonej placówce od ojca, matki i dziecka. Z tego powodu są one droższe od standardowych testów. Ich cena waha się od 1477 zł do 2598 zł. Możliwe są także diagnozy wykonywane już w trakcie ciąży. Najtańsze wykonywane są po 15 tygodniu, a najdroższe po upływie 8 tygodni. Kosztują odpowiednio 2047 zł i 6977 zł.

Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa?

Koszty ustalenia ojcostwa zawsze pokrywane są przez zleceniodawcę. Tylko w nielicznych przypadkach możliwe jest ich pokrycie przez Skarb Państwa. Dzieje się tak w przypadku, gdy badania zostaną zlecone bezpośrednio przez sąd. Dodatkowo strony sprawy muszą wykazywać bardzo trudną sytuację materialną lub ich dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym.

Testy DNA nie są w żaden sposób refundowane. Ponadto, w przypadku, w którym mężczyzna okaże się nie być ojcem dziecka, wydane pieniądze nie zostaną mu zwrócone. Płaci się bowiem za samo wykonanie analizy, a nie za jej wynik.

Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa?

Koszt ustalenia ojcostwa obejmuje zazwyczaj wykonanie badania przy pomocy 24 markerów DNA, dostarczenie jego wyników kurierem lub on-line w przeciągu 10 dni, zaopatrzenie ich w dane osobowe. Poszerzone pakiety oferują bezpłatne zestawy do pobrania wymazów, gwarancję na wysłanie dodatkowych prób, gdy pierwsze pod jakimś względem nie mogły zostać wykorzystane, otrzymanie wyniku po ok. 7 dniach, rozszerzenie badań do zastosowania 34 markerów DNA. Dodatkowo testy wykonane po 15 tygodniu ciąży mogą również pomóc wykryć występowanie popularnych chorób genetycznych.

Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa?

Koszt ustalenia ojcostwa zależy od laboratorium, w którym próbka zostanie przebadana, sytuacji zgłaszającego się do analizy, czasu wykonania usługi oraz liczby użytych markerów DNA. Często dodatkowo płatne są takie usługi jak ekspertyza biegłego sądowego, zestaw do samodzielnego pobrania próbek czy objęcie ich gwarancją.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA