Grupa krwi dziecka, a ojcostwo
 

Grupa krwi dziecka, a ojcostwo

Każdy z nas posiada określony zestaw alleli przekazywanych przez matkę oraz przez ojca w momencie zapłodnienia. Określają one cechy naszego organizmu takie jak kolor oczu, włosów, rysy twarzy oraz grupa krwi. Grupy krwi dziedziczone są zgodnie z prawem Mendla, dzięki temu już przed narodzeniem dziecka jesteśmy w stanie wstępnie określić prawdopodobny rodzaj grupy krwi dziecka.

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – czy to ma znaczenie?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – czy da się sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – co jeśli dziecko ma inną grupę krwi?

Grupa krwi dziecka, a ojcostwo  – czy to ma znaczenie?

Dzięki możliwości wcześniejszego określenia możliwych grup krwi, a także rodzaju wskaźnika Rh jesteśmy w stanie wstępnie wykluczyć ojcostwo na wczesnym etapie życia dziecka. Jednakże nie należy zapominać o tym, że mimo wysoko rozwiniętej technologii pewne ustalenie grupy krwi następuje, dopiero gdy ukończy ono dwa lata. Do tego czasu pojawiające się wyniki mogą być jedynie owocem błędu.

Grupa krwi dziecka, a ojcostwo  – czy da się sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Mimo różnic bądź podobieństw grup krwi, a także wskaźników Rh, nigdy nie jesteśmy w stanie nieomylnie określić ojcostwa. Z powodu stosunkowo często występującego błędu przy określaniu grupy krwi we wczesnym wieku dziecka metoda ta nie jest na tyle wiarygodna, aby wykluczyć bądź potwierdzić ojcostwo. Przed ukończeniem dwóch lat ilość antygenów na krwinkach czerwonych u większości bywa zbyt mała, aby określić ich przynależność do grup A, B bądź 0. Dodatkowo możliwość zafałszowania wyniku spowodować mogą znajdujące się w krwi małego dziecka przeciwciała matki, przekazywane w czasie ciąży.

Grupa krwi dziecka, a ojcostwo  – co, jeśli dziecko ma inną grupę krwi?

W przypadku określenia u dziecka po porodzie bądź przed ukończeniem dwóch lat, innej grupy krwi istnieją dwa rozwiązania. Jeśli zależy nam na szybkim określeniu ojcostwa, zalecane jest przeprowadzenie testu na ojcostwo w laboratorium diagnostycznym, którego cena waha się w granicach od 500 do 1700 zł. W przypadku kiedy czas nie gra roli, zaleca się odczekanie do ukończenia przez dziecko określonego wieku oraz ponowienie testu. W przypadku kiedy grupa krwi bądź wskaźnik Rh ciągle będą różne, możemy być praktycznie pewni o braku pokrewieństwa dziecka z ojcem. Jednak mimo to, zalecane jest także wykonanie testu DNA na ojcostwo, w celu gwarancji określenia pokrewieństwa.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA