Co warto wiedzieć przed zrobieniem testu na ojcostwo?
 

Co warto wiedzieć przed zrobieniem testu na ojcostwo?

Konieczność wykonania testu na ojcostwo to zazwyczaj sytuacja mało komfortowa. Dlatego przed samym badaniem warto dowiedzieć się kilku istotnych informacji na jego temat. Pozwoli to uniknąć elementów zaskoczenia oraz ze spokojem przygotować się do testu.

Uznanie ojcostwa – ile kosztują testy na ojcostwo?
Uznanie ojcostwa – co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Uznanie ojcostwo – kiedy będą wyniki badań?
Uznanie ojcostwa – jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?

Uznanie ojcostwa – ile kosztują testy na ojcostwo?

Koszt testu, na podstawie którego może nastąpić uznanie ojcostwa zależy od kilku czynników. Każde laboratorium ma swój cennik. Test wykonywany prywatnie to wydatek od ok. 500 do ok. 1700 zł. Wyższy jest koszt testu wykonywanego na polecenie sądu (np. w sprawie o uznanie ojcostwa lub o ustalenie obowiązku alimentacyjnego), może wynosić od ok. 1500 do ok. 2000 zł. Wynika to z konieczności zachowania odpowiednich procedur na potrzeby procesu sądowego. Opłatę za wykonanie badania ponosi w tym przypadku strona przegrana w procesie.

Uznanie ojcostwa – co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Test na ojcostwo polega oczywiście na porównaniu DNA dziecka i domniemanego ojca. Dlatego konieczne jest pobranie próbek, zawierających materiał genetyczny. Najczęściej są to wymazy z wewnętrznej części policzka. Mogą to być również próbki krwi, albo np. włos z cebulką. W przypadku wymazów z policzka ich pobranie możliwe jest w warunkach domowych. Jeśli test na ojcostwo wykonywany jest na polecenie sądu, konieczne jest dostarczenie do badań również próbki materiału genetycznego matki dziecka.

Uznanie ojcostwa – kiedy będą wyniki badań?

Na wyniki testu na ojcostwo czekać trzeba zazwyczaj około 7 dni roboczych. Jest to dość skomplikowane badanie i nie ma w nim miejsca na błędy – w końcu od niego zależy uznanie ojcostwa. Niektóre laboratoria oferują nieco krótszy czas oczekiwania na wyniki za dopłatą. Jednak na ten moment uzyskanie wyniku od ręki, czy też następnego dnia nie jest możliwe.

Uznanie ojcostwa – jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?

Prawidłowo wykonany test na ojcostwo jest pewny. Dlatego konieczny jest wybór laboratorium, któremu można zaufać. Warto sprawdzić, czy dane laboratorium posiada doświadczenie w badaniach genetycznych, jak również, czy współpracuje z sądami.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA