Co warto wiedzieć o badaniu ojcostwa? - Sprawdź!
 

Co warto wiedzieć o badaniu ojcostwa?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ, Kto płaci za badanie ojcostwa, Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej, Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne

Czym jest badanie ojcostwa? Badanie ojcostwa jest to test DNA polegający na analizie markerów genetycznych domniemanego ojca oraz dziecka. Materiał generyczny znajduje się miedzy innymi w ślinie i włosach.

Test na ojcostwo można wykonać nawet, jeżeli kobieta jest jeszcze w ciąży. Wtedy wykonuję się test z krwi. Po 10 tygodniu ciąży w krwi matki jest odpowiednia ilość DNA dziecka aby wykonać badanie na ojcostwo.

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Badania na ojcostwo nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ finansuje tylko badania w zakresie podstawowej opieki medycznej, a test na ojcostwo nie zalicza się do tej kategorii. Oznacza to, że badanie DNA w celu poznania ojca dziecka można wykonać prywatnie we własnym zakresie.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Za badanie ojcostwa może zapłacić domniemany ojciec lub matka jeżeli test ten jest wykonywany prywatnie we własnym zakresie.

Jeżeli test na ojcostwo jest orzekany przez sąd, wówczas na wniosek sądu istnieje możliwość przekierowanie kosztów na Skarb Państwa w dwóch przypadkach:

– jeżeli żadna ze stron nie jest w stanie pokryć kosztów badania na ojcostwo ze względu na trudną sytuacje finansową

– jeżeli dziecko znajduje się w ośrodku opiekuńczym

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

W dobie internetu można znaleźć wiele firm oraz laboratoriów wykonujących badanie na ojcostwo. Potrzeba tylko chęci i czasu aby porównać ceny, przeczytać opinie i wybrać najlepszą oraz najtańszą opcje.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Badanie ojcostwa domniemanego ojca oraz dziecka daje 100% pewność. Na podstawie dostarczonego i odpowiednio zabezpieczonego materiału genetycznego laboratorium jest w stanie oszacować czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.

Laboratoria w dzisiejszych czasach są nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone. Najnowszy sprzęt oraz ciągle rozwijająca się technologia pozwala na nieomylność, niezależnie od ceny testu na ojcostwo. Zatem, nie ma znaczenia czy będzie to najtańszy czy najdroższy test dostępny na rynku wynik zawsze będzie wiarygodny i niepodważalny.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA