Cena testów na ojcostwo w zależności od rodzaju próbki
 

Cena testów na ojcostwo w zależności od rodzaju próbki

Jak kształtuje się test na ojcostwo cena – jest to pytanie zadawane przez wiele osób zainteresowanych badaniem genetycznym na ojcostwo. Otóż cena może być zmienna, zależąc tak naprawdę od kilku czynników. Warto zapoznać się z ofertą laboratoriów, które mogą oferować różne ceny za tak samo wykonane badanie.

Jaka jest cena testu na ojcostwo z mikrośladów?
Dlaczego cena testu na ojcostwo z mikrośladów jest wyższa od wymazów?
Czy cena testu na ojcostwo będzie wyższa jak wynik będzie szybszy?
Jakie czynniki mają wpływ na cenę testu na ojcostwo?

Jaka jest cena testu na ojcostwo z mikrośladów?

Badania na ojcostwo z tzw. mikrośladów są droższe niż standardowa analiza. Należy za nie zapłacić 700-1000 złotych w zależności od laboratorium. Mikrośladami jest materiał genetyczny, może znajdować się np. na przedmiotach codziennego użytku, ale nie został pobrany bezpośrednio od osoby badanej. Może być to np. włos znaleziony na ubraniu.

Dlaczego cena testu na ojcostwo z mikrośladów jest wyższa od wymazów?

Test na ojcostwo cena kształtuje się inaczej, jeśli bierze się pod uwagę mikroślady. Badanie na podstawie wymazów przebiega standardowo i można je wykonać w prosty sposób. Badanie mikrośladów jest bardziej skomplikowane, należy wdrożyć do badania specjalne procedury i czasem zdarza się, że dostarczona próbka nie jest wystarczająca. Z tego też wynika różnica w cenie.

Czy cena testu na ojcostwo będzie wyższa jak wynik będzie szybszy?

Cena testu na ojcostwo nie powinna mieć żadnego znaczenia, jeśli chodzi o czas dostarczenia wyniku. Zawsze badanie wykonywane jest tymi samymi metodami, dlatego też nie da się przyśpieszyć analizy, dopłacając więcej przy zakupie badania DNA. Jeśli jakieś laboratorium oferuje możliwość otrzymania szybszego wyniku za dodatkową opłatą, jest to nieuczciwe.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo może być wykonany różnymi metodami i analizuje odmienne próbki. Na ostateczną cenę badania DNA wpływa typ dostarczonej próbki, sposób jej pobierania, ilość analizowanych markerów genetycznych czy nawet cennik laboratorium, które wykonuje badanie. Im większe jest zaangażowanie personelu medycznego oraz profesjonalnego sprzętu w wykonanie badania, tym wyższa jest również cena samej analizy.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA